Farkas Szabolcs, az SZTNH elnöke kiemelte: „Az oltalomszerzés nem csupán jogi védelmet biztosít, hanem gazdasági hasznot is hoz a vállalkozások számára. A tudatosan felépített és kezelt szellemi tulajdonjogi portfólió versenyelőnyt jelent a konkurenciával szemben. A legfontosabb azonban, hogy jogbiztonságot teremt, megvédve a feltalálókat és vállalkozásokat például a hamisítók ellen. Az oltalom megszerzése az első lépés a sikeres innovációhasznosításban.”
Vannak jó példák
A kampányban bemutatott egyik példa az Aquaprofit Zrt., amely több mint 25 éve nyújt tervezési, kivitelezési és műszaki szaktanácsadási szolgáltatásokat az ipari és lakossági vízgazdálkodás területén. Egyik fejlesztésük, az AquaModisys fertőtlenítő berendezések alkalmazásával kiváló hatékonyságú fertőtlenítést tudnak megvalósítani minden olyan üzemben, ahol biológiai szennyeződésektől mentes vízre van szükség bármely gyártási, előállítási folyamat során. Különböző innovációikra 2 magyar használatiminta-oltalmat, 1 magyar szabadalmat és egy magyar védjegyet jegyeztek be.
„Számunkra az iparjogvédelmi oltalmak kulcsszerepet játszanak. Minden egyes szabadalom, használatiminta és védjegy, amelyet a cégünk regisztráltat, egy újabb lépés afelé, hogy vízgazdálkodási innovációink hosszú távon is fenntarthatóak és fejleszthetőek legyenek. Ez nem csupán üzleti stratégia, hanem elkötelezettség ügyfeleink és a környezet védelme felé.” – mondta Udud Péter, az Aquaprofit Zrt. vezérigazgatója.
A körforgásos gazdaság tele van lehetőségekkel, a technológiai fejlődés tempója jelentősen felgyorsult, számos új szabadalom fűződik magyar cégek, szervezetek nevéhez is, mint amilyen a BioFil Kft. is, amely mikrobiológiai talajoltó készítményeivel segíti a termőtalajok regenerálását, vagy az SZTE és a ThalesNano Zrt. együttműködése, akik olyan reaktort fejlesztettek, amely a szén-dioxidot még a kibocsátás előtt hasznos anyaggá alakítja át.