Még nincs fejlődés

Nem változott az első negyedévben a Policy Agenda gazdasági fejlődés indexe (GFI) az előző negyedévhez képest, a szervezet szakértői szerint a háztartások pénzügyi viszonyai, a vállalkozói szféra gazdálkodása, illetve a magyar gazdaság monetáris és fiskális helyzete alapján a várakozások mérsékelt optimizmust mutatnak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az index a gazdasági folyamatok változatlanságát jelzi és ez alapján összességében egyelőre nem mutat megalapozottan kedvező várakozásokat a következő negyedévre. A magyar gazdaság teljesítménye az elmúlt két év - a világgazdasági válság hatásainak következtében is - jelentős lassulását követően még nem mutatja a fejlődés nagyon várt jeleit. Az indexben szereplő fontos gazdasági indikátorok többsége a következő negyedévekre változatlanul alacsony teljesítményt valószínűsít, bár a stagnálás akár a piac bizonyos optimizmusára is utalhat.


Kép:sxc
A stagnálás akár a piac bizonyos optimizmusára is utalhat

A GFI index értéke 2010 óta is negyedévről-negyedévre a magyarországi gazdasági fejlődés hullámzását mutatta. 2010 második negyedévétől a gazdaság konjunkturális helyzete romlott (-0,16 és -0,23) majd 2011 év elejétől enyhe javulás után (0,25 és 0,24) a második negyedévi megtorpanást (-0,13) követően a negyedik negyedben - egyértelműen a magyar gazdaság és pénzügyi helyzet iránti nemzetközi/hazai bizalom csökkenésének következményeként - erőteljesen (­­-0,32) zuhant. Most 2012 első negyedében összességében újra a folyamatok stagnálását, a Magyarországgal szembeni túlzott deficit eljárás valószínű megszüntetésének eredményeként a piaci bizalom enyhe erősödését tapasztalhatjuk.

 

 

Áfa elmaradása miatt stagnálnak a pénzügyi mutatók

A magyar gazdaság monetáris és fiskális helyzetét tükröző rész-indikátorok szintje lényegében változatlan (-0,03). Míg a csökkenés a megelőző két negyedévben erőteljes volt (-0,24) és változatlanul a magyar monetáris és fiskális politika nehéz helyzetét jelezte, 2012 második negyedétől már feltételezhetően kevesebb nehézségekkel kell megküzdenie a magyarországi pénzügyi szektornak. Az IMF hiteltárgyalások esetleges sikeres lezárása után csökkenhet az alapkamat és a magyar fizetőeszköz árfolyamának mozgása is enyhülhet.

A GKI szerint romlik
A GKI által az EU támogatásával végzett felmérés szerint az üzleti szférán belül csak a szolgáltató cégek várakozása romlott, a többi ágazatban gyakorlatilag nem változott a márciusi szinthez képest. Továbbra is az ipar a legoptimistább ágazat, de áprilisban sem az elmúlt időszak termelésének, sem a várható termelési szintnek illetve a rendelésállománynak a megítélése nem változott. Hasonló a helyzet a legpesszimistább ágazatban, az építőiparban, bár itt az előző három hónap termelési színvonalának megítélése kedvezőbb lett. A kereskedelemben a rendelésállományt kisebbnek, az eladási pozíciót viszont jobbnak érezték a válaszolók. A szolgáltató szférában romlott az előző és a következő időszak forgalmáról alkotott vélemény is. A foglalkoztatási tervek az iparban és a szolgáltató cégeknél mérséklődtek, s az előbbinél a kedvező márciusi értékelés után áprilisban már ismét a csökkentésre számítók voltak többségben. Az építőiparban és a kereskedelemben nem változott a foglalkoztatási hajlandóság. Kissé csökkent a lakosság munkanélküliségtől való félelme. Az iparban, a kereskedelemben és a szolgáltató cégeknél az áremelési szándék köre és mértéke is mérséklődött. Az építőiparban pedig a deflációs érzet lett a korábbinál is markánsabb. Csökkent a fogyasztók inflációs várakozása is. A magyar gazdaság kilátásainak megítélése minden ágazatban és a fogyasztók körében is kisebb-nagyobb mértékben romlott, különösen a kereskedelemben, legkevésbé a szolgáltatóknál.

A monetáris helyzetet jelző indikátorok közül az adósságszolgálatunk teljesítését az áru- és szolgáltatás-deviza exportunk folyamatosan csökkenő részben tudja ellensúlyozni. A tervezett áfa-befizetések változatlanul gyengébbek a tervezettnél, nehezen teljesülnek, a következő hónapokra is várható lassulást jeleznek. (Pedig ez adná a tervezett plusz ezermilliárd forintnyi adóbevétel jelentős részét.)

Háztartásoknál nem látni a kilábalás esélyét, a vállalkozók valamelyest bizakodóbbak

A háztartások gazdálkodási folyamatai az elmúlt két évben összességében folyamatosan romlottak, 2012. első negyedévében is lényegében stagnálást tapasztalunk (-0,1). Lassan ugyan, de tovább romlik a vagyoni helyzet, a reálkereset a 2011. második-harmadik negyedévében mért enyhe stagnálás majd visszaesés után év végi kissé javulást követően változatlan szintű. A fiatalok munkanélkülisége meghatározó mértékben magas, a 2010-es év során folyamatos növekedés után a 2011-es első háromnegyedévi lényegi stagnálás után újra emelkedik.

A vállalkozói szféra gazdálkodásának negyedéves indexei az eltelt két évben erőteljes hullámzást mutattak, most 2012. első negyedévében azonban alig mérhetően, de pozitív a változása (0,03). A megelőző harmadik negyedévi kis javulást, rövid optimizmust a negyedik negyedévben a jövőre vonatkozó pesszimizmus követte és most sem mutatkozik komoly javulási esély. Az export piaci konjunktúrát - a németországi kedvező várakozások mellett - sem lehet egyenlőre elfogadhatónak tartani. Az ipari termelés remélt változatlan szintű fennmaradása, a közvetlen tőkebefektetések várt növekedésének elmaradása és a vállalati hitelállomány alacsony szintje a vállalkozások oldaláról nem jelez 2012 második negyedére egyértelmű kibontakozó gazdálkodási folyamatot.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo