Az index a gazdasági folyamatok változatlanságát jelzi és ez alapján összességében egyelőre nem mutat megalapozottan kedvező várakozásokat a következő negyedévre. A magyar gazdaság teljesítménye az elmúlt két év - a világgazdasági válság hatásainak következtében is - jelentős lassulását követően még nem mutatja a fejlődés nagyon várt jeleit. Az indexben szereplő fontos gazdasági indikátorok többsége a következő negyedévekre változatlanul alacsony teljesítményt valószínűsít, bár a stagnálás akár a piac bizonyos optimizmusára is utalhat.
A GFI index értéke 2010 óta is negyedévről-negyedévre a magyarországi gazdasági fejlődés hullámzását mutatta. 2010 második negyedévétől a gazdaság konjunkturális helyzete romlott (-0,16 és -0,23) majd 2011 év elejétől enyhe javulás után (0,25 és 0,24) a második negyedévi megtorpanást (-0,13) követően a negyedik negyedben - egyértelműen a magyar gazdaság és pénzügyi helyzet iránti nemzetközi/hazai bizalom csökkenésének következményeként - erőteljesen (-0,32) zuhant. Most 2012 első negyedében összességében újra a folyamatok stagnálását, a Magyarországgal szembeni túlzott deficit eljárás valószínű megszüntetésének eredményeként a piaci bizalom enyhe erősödését tapasztalhatjuk.
Áfa elmaradása miatt stagnálnak a pénzügyi mutatók
A magyar gazdaság monetáris és fiskális helyzetét tükröző rész-indikátorok szintje lényegében változatlan (-0,03). Míg a csökkenés a megelőző két negyedévben erőteljes volt (-0,24) és változatlanul a magyar monetáris és fiskális politika nehéz helyzetét jelezte, 2012 második negyedétől már feltételezhetően kevesebb nehézségekkel kell megküzdenie a magyarországi pénzügyi szektornak. Az IMF hiteltárgyalások esetleges sikeres lezárása után csökkenhet az alapkamat és a magyar fizetőeszköz árfolyamának mozgása is enyhülhet.
A monetáris helyzetet jelző indikátorok közül az adósságszolgálatunk teljesítését az áru- és szolgáltatás-deviza exportunk folyamatosan csökkenő részben tudja ellensúlyozni. A tervezett áfa-befizetések változatlanul gyengébbek a tervezettnél, nehezen teljesülnek, a következő hónapokra is várható lassulást jeleznek. (Pedig ez adná a tervezett plusz ezermilliárd forintnyi adóbevétel jelentős részét.)
Háztartásoknál nem látni a kilábalás esélyét, a vállalkozók valamelyest bizakodóbbak
A háztartások gazdálkodási folyamatai az elmúlt két évben összességében folyamatosan romlottak, 2012. első negyedévében is lényegében stagnálást tapasztalunk (-0,1). Lassan ugyan, de tovább romlik a vagyoni helyzet, a reálkereset a 2011. második-harmadik negyedévében mért enyhe stagnálás majd visszaesés után év végi kissé javulást követően változatlan szintű. A fiatalok munkanélkülisége meghatározó mértékben magas, a 2010-es év során folyamatos növekedés után a 2011-es első háromnegyedévi lényegi stagnálás után újra emelkedik.
A vállalkozói szféra gazdálkodásának negyedéves indexei az eltelt két évben erőteljes hullámzást mutattak, most 2012. első negyedévében azonban alig mérhetően, de pozitív a változása (0,03). A megelőző harmadik negyedévi kis javulást, rövid optimizmust a negyedik negyedévben a jövőre vonatkozó pesszimizmus követte és most sem mutatkozik komoly javulási esély. Az export piaci konjunktúrát - a németországi kedvező várakozások mellett - sem lehet egyenlőre elfogadhatónak tartani. Az ipari termelés remélt változatlan szintű fennmaradása, a közvetlen tőkebefektetések várt növekedésének elmaradása és a vállalati hitelállomány alacsony szintje a vállalkozások oldaláról nem jelez 2012 második negyedére egyértelmű kibontakozó gazdálkodási folyamatot.