Az athéni törvényhozásban a kormánypárti szocialista frakció 155 tagjából egy képviselő a kiigazítások elfogadása ellen szavazott, de a döntés előtti bejelentésének megfelelően egy ellenzéki képviselő támogatta a megszorítást. A pártfegyelmet megsértő szocialista képviselőt azonnali hatállyal kizárták a pártból. Több, korábban elégedetlenségének hangot adó kormánypárti képviselő is végül megszavazta a programot. A 300 fős parlamentben a csomag elfogadásához legalább 151 támogató szavazatra volt szükség. A képviselőházban név szerinti szavazást tartottak.
A döntéssel lehetővé válik, hogy az euróövezeti pénzügyminiszterek júliusi 3-i ülésén jóváhagyják a korábban elfogadott 110 milliárd eurós mentőcsomag újabb, 12 milliárd eurós részletének folyósítását. A 2011-2015 időszakra vonatkozó megszorító csomag értéke eléri a 28,4 milliárd eurót (7.608 milliárd forint). Az athéni kormányzat így 14,32 milliárd euróval csökkenti kiadásait, míg bevételeit 14,09 milliárd euróval növeli.
Nincs más lehetőség
A szavazást megelőzően Evangelosz Venizelosz, Görögország pénzügyminisztere arra figyelmeztette a képviselőház tagjait, hogy nincs más lehetőség, mint végrehajtani az öt éves megszorítási programot. Úgy fogalmazott: "nincs más választás, időt kell nyerni országunknak". Arra bíztatott, hogy a "legnagyobb felelősség" tudatában szavazzanak a képviselők.
A görög miniszterelnök Jeórjiosz Papandreu konszenzusra szólított fel, és elmondta: Görögországnak minden áron el kell kerülnie az összeomlást. "Nincsen B-terv, legalábbis olyan nincs, amely érdekünkben állna" - érvelt Papandreu. "Két választás van: vagy változtatunk, vagy egy katasztrófával kell szembenéznünk" - tette hozzá.
A lakosságnak nem tetszik
A hétfő óta tartó parlamenti vitát széles körű lakossági tiltakozás kísérte: a szakszervezetek kedden 48 órás általános sztrájkot hirdettek, amely többek között a légi közlekedést is megbénította. Szerda reggel a tüntetők egy csoportja rendőrökkel csapott össze Athénban. A rendőrök könnygázt vetettek be, akárcsak kedd este, amikor csuklyás fiatalok kövekkel és benzines palackokkal dobálták meg őket.
"A kormány tavaly úgy döntött, hogy tönkreteszi a közigazgatást és az egyetemeket. Választásokat követelünk, különben egy hónapig az utcán maradunk" - mondta az egyik tüntető, egy negyedéves egyetemi hallgató.
A Papandreu-kormány előtt további kihívások állnak: csütörtökön egyesével szavaz a parlament a csomag végrehajtási törvényeiről, továbbá döntés születik a bejelentett 50 milliárd eurós privatizációs programról is.