Még mindig az Apple éri a legtöbbet

A 100 legnagyobb vállalat piaci tőkeértéke a válságot követően világszerte először mutat jelentős csökkenést, miután 2015. március 31-hez képest 4%-kal esett vissza a nemrég közzétett PwC Global Top 100 rangsor alapján. A csökkenésért elsősorban a kínai vállalatok a felelősek, amelyekre az év folyamán igen nagy hatással voltak a helyi piaci körülmények, illetve Európa, amelynek idén nem sikerült gazdasági növekedést produkálnia.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az USA még mindig az első helyen áll 54 vállalattal, a tavalyi 53-hoz képest.  Vállalatainak piaci kapitalizációból való részesedése 57%-ról 62%-ra emelkedett (bruttó 314 milliárd dollár növekedés).  Jelenleg a tíz legnagyobb vállalat között csak amerikai található.  Európa további két vállalat kiesésével jelenleg 24 vállalattal rendelkezik a rangsorban. Hasonló mértékű csökkenés figyelhető meg a vállalatok piaci tőkeértékét tekintve is, miután az 21%-ról 19%-ra esett vissza (bruttó 428 milliárd dollár csökkenés). A Brexit-szavazás után az Egyesült Királyság őrzi harmadik helyét a rangsorban, de az elmúlt évben nyolccal csökkent vállalatainak száma.  A Global Top 100-ban szereplő vállalatok teljes piaci tőkeértéke jelentős, 4%-os (668 milliárd dollár) csökkenést mutat, ami a válság utáni időszakban először fordul elő. Az Apple immár ötödik éve tartja magát az első helyen, de az Alphabet (ex-Google) egyre inkább felzárkózik.

Kép: Flickr.com

 

A Top 100-as rangsorban szereplő vállalatok több mint fele (54) amerikai kézben van, ami a teljes piaci kapitalizáció 62%-át teszi ki. Az Alphabet (ex-Google), az Amazon, a Microsoft és az összeolvadással létrejött és a Top 100-ba idén bekerült Kraft-Heinz erős szereplése mind az amerikai növekedést erősítette. Az Apple már öt éve tartja vezető pozícióját, de a 121 milliárd dollár értékű (17%) piaci tőkeérték-csökkenését követően előnye a második helyre rangsorolt Alphabettel szemben a tavalyi 350 milliárd dollárról 86 milliárd dollárra csökkent.  Sőt 2016 februárjában az Alphabet egy rövid időre át is vette a vezetést.

Így tudhatjuk meg, mennyit ér a vállalatunk!
Ha befektetőt keresünk, vagy csak kiszállnánk a mókuskerékből létfontosságú, hogy mennyit ér a vállalatunk. Azonban ennek az értéknek a meghatározása nem egyszerű feladat.
Idén a technológiai szektor megelőzte a pénzügyi szektort, amely jól mutatja, mennyire rugalmasak és innovatívak a technológiai cégek. Jelenleg az első három helyezett mind technológiai vállalat: az Apple, az Alphabet, illetve a Microsoft, majd őket szorosan követi a hatodik helyen a Facebook. Ezek az óriásvállalatok rendkívül nagy globális hatókörrel és lábnyommal rendelkeznek, illetve globális szinten formálják át a digitális világot.

A pénzügyi válság erősen sújtotta az európai vállalatokat, amelyek ráadásul sokkal lassabban tudtak csak talpra állni, mint amerikai társaik.  A rangsorban szereplő vállalatok közül csak 24 európai (ez a 2009-es évhez képest héttel, 2008-hoz képest 17-tel kevesebb), és ez a teljes piaci kapitalizáció mindössze 19%-át teszi ki. Bár mind a tizenegy vállalata túlélte az évet, Kína/Hongkong teljes piaci kapitalizációja 20%-kal csökkent az előző évhez képest, miután a helyi piacok gyenge teljesítménye erősen befolyásolta a piaci értékeket.

„Globális hatókörének, pénzügyi erejének és innovációs képességének köszönhetően az Egyesült Államoknak sikerült megőriznie vezető pozícióját.  Az is látható, hogy a nagyobb vállalatok az átlagnál ellenállóbbnak bizonyultak, leszámítva pár természeti erőforrásokkal foglalkozó céget, hiszen a bizonytalan piaci körülmények és növekedési kilátások ellenére 2016. március 31-ig 91 vállalat tartotta meg a tavalyi pozícióját, ami az előző évekhez képest stabil állapot” – mondta Polacsek Csaba, a PwC Magyarország pénzügyi és tranzakciós csoportjának vezető igazgatója.

Mennyit ér a cégem? És mennyit fizetnek érte?
A cégek életciklusának jellemző része a cég, vagy cégrész eladása is. Hogy ez hogy sikerül és, hogy valójában mennyit ér a cég, az sok mindenen múlik. A Piac&Profit KKV-Akadémiáján szakértők segítettek átlátni a lényeget.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo