Theresa May hétfőn az alsóház elé terjesztette új javaslatát, amely lényegében megfelel a múlt héten igen nagy többséggel elutasított réginek. May azt ígérte, hogy hallgat az északír Unionista Párt véleményére és újratárgyalja a kérdést, mi legyen azt követően, hogy a kilépés után Írország az EU tagja marad, míg a sziget Nagy-Britanniához tartozó része nem.
A kialakult kompromisszum alapján Észak-Írországra a kilépés után is vonatkoznának az uniós piac bizonyos előnyei, amennyiben 2020 végéig, az átmeneti időszak lejártáig, nem találnak megoldást a kérdésre. Így ugyan átmenetileg egész Nagy-Britannia az egységes vámrendszer tagja maradna, de az Észak-Írországba importált áruknál ellenőrizni kellene, megfelelnek-e az EU-s követelményeknek.
Az Unionista Párt (egyébként May konzervatívjainak koalíciós partnere) mindezt elutasítja, mert attól tartanak, hogy a
Párhuzamosan munkáspárti és konzervatív képviselők csoportja más megoldáson dolgozik, amely Nagy-Britanniát Norvégiához és Svájchoz hasonlóan kapcsolná az EU-hoz. Miután azonban Brüsszel korábban ismételten leszögezte, hogy nem járul hozzá a szerződés újratárgyalásához, erre a megoldásra sem látszik igazán remény. Sem a lengyel javaslat elfogadására, hogy 5 évre korlátozzák az észak-ír kérdésre kialkudott átmeneti megoldást.
Valószínűbb lehetőséget mutat Jeremy Corbinnak, a Munkáspárt vezetőjének kijelentése, amely szerint pártja a kialakult zsákutcában minden megoldási módot számításba vesz – beleértve az újabb népszavazást a kilépésről.