A kormány konvergencia programja azzal számol, hogy a következő öt esztendőben folytatódik a gazdaság növekedésénél nagyobb ütemű jövedelemkiáramlás, tehát a hó végi fizetések bőségesen fognak emelkedni továbbra is – így az árak növekedése ellenére is valamivel többet tudnak majd félretenni az emberek. Az előrejelzés szerint a következő három évben 10 százalék körüli, ezt követően 7 százalékkal nőhetnek dolgozói keresetek.
A kérdés, marad-e a növekedé
A Blokkk.com szerint a fő kérdés, hogy tartós marad-e a gazdaság 4 százalék feletti bővülése – ez lenne ugyanis a feltétele a béremelkedésnek. Ez beruházási kedvtől és az uniós támogatások rendjétől különösen függ, és nem lehet azt állítani, hogy a nemzetközi környezet oldaláról nincsenek bizonytalanságok, egy nemzetközi válságra pedig rendkívül érzékenyen reagálna a magyar gazdaság is. Az sem biztos, hogy zökkenőmentes lesz az uniós pénzek csordogálása a jövőben a magyar költségvetésbe, és a gyorsan dráguló munkaerő csábítja-e továbbra is a befektetőket.
A gazdasági teljesítménynél nagyobb béremelés egy határon túl már rombolja a versenyképességet, rontja a termelékenységet, minél korszerűtlenebb az üzemi technológia, annál inkább. A termelékenységet javító beruházásokra pedig sok vállalatnak nincs elég tőkéje.
Átalakuló fogyasztási szokások
A Blokkk.com szerint másként fogunk költekezni a jövőben, a legfontosabb változások a következők lehetnek:
- tovább nő a webkereskedelem súlya,
- a különféle szolgáltatások aránya (például turizmus, szabadidőtöltés) emelkedni fog a boltos kiskereskedelemmel szemben,
- a boltos vásárlásokban nagyobb lesz az iparcikk költekezés aránya az élelmiszerekkel szemben,
- a lakásszerzéssel kapcsolatos kiadások emelkedni fognak,
- az autóvásárlásokra fordított kiadások is nagyobbak lesznek, de még egy darabig a használtautó beszerzés fogja uralni a piac nagyját, a vásárolt személyautók darabszámát nézve,
- a kisboltok további teret fognak veszíteni.