Már Bukarest is drágább Budapestnél

A kereskedők a nagy "divatfővárosokra" koncentrálnak, még feljebb nyomva a már most is magasnak számító bérleti díjakat - áll a CB Richard Ellis (CBRE) legutóbbi Globális kiskereskedelmi bérleti díjak című jelentésében. Néhány kisebb város és másodlagos kereskedelmi központ (mint Tel Aviv, Bukarest, Oslo vagy Prága) továbbra is erőteljesen drágul, míg a legdrágábbnak számító globális divatfővárosok, pl. Hong Kong, London vagy Los Angeles sem maradnak le, együtt alkotva a 25 leggyorsabban dráguló város listáját.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A romló gazdasági környezet ellenére a kiskereskedelmi szektor egyelőre viszonylag jól teljesít. A CBRE által vizsgált városok felében az elmúlt egy évben a bérleti díjak növekedtek, közel kétharmadukban az elmúlt fél évben is emelkedtek. A New York-i Ötödik sugárút továbbra is a világ legdrágább kiskereskedelmi területe, ahol az éves bérleti díj 16.817 euró négyzetméterenként (1.400 euró havonta), ami 75 százalékkal meghaladja a második helyezett Hong Kong-ot. A legdrágábbak listájának első öt helyezettje között van még Moszkva, London és Tokió.

A keresletet a jelenlegi piaci helyzetben jól teljesítő (elsősorban a luxusmárkákkal foglalkozó) kereskedők generálják, valamint azok, akik a gyengülő fogyasztói igények ellensúlyozására hosszú távú stratégiai helyszínekre fókuszálnak. Habár a bérleti díjak sok fontos városban nőttek, a fogyasztók keresletének lassulása elkerülhetetlenül hatással van néhány piacra, ahol díjcsökkenésnek lehettünk tanúi. Ilyen városok Tokió és Madrid, ahol 5 százalékkal lettek olcsóbbak az üzlethelyiségek az elmúlt hat hónapban. A kereskedők már kihasználják erősebb tárgyalási pozíciójukat, a tulajdonosok pedig nyitottabbak a díjtárgyalásra. A díjakra lefelé ható nyomás ellenére ezek a városok még mindig a legdrágábbak közé számítanak (Tokió az 5., Madrid a 21. a legdrágábbak listáján).

Európa a legdrágább

Az EMEA-régió (Európa, Közel-Kelet és Afrika) továbbra is uralja az exkluzív kereskedelmi lokációkat, az 50 globális prémium helyszínből 33 ebben a régióban található. A régió városai dominálnak a legjobban dráguló helyszínek listáján is: a 25 helyszínből 15 a világ ezen a táján van; Tel Aviv, Adu Dhabi, Valencia és Lyon vezetik ezt a listát.

Az észak-amerikai városok dominálják az amerikai földrész legdrágább helyszíneinek listáját. Az első helyezett New York után Los Angeles a globális lista 10., San Francisco a 19. helyezettje, Toronto, Vancouver szintén befért a TOP50-be. Az ázsiai régió hét várossal képviselteti magát a legdrágább 20 helyszín listáján: az első osztályú üzlethelyiségek ritkaságszámba mennek ezekben a városokban, így még magasabbra emelkednek a bérleti díjaik. Goangzhou például már nemcsak a legdrágább kínai város, de 2008 eleje óta kilenc helyet emelkedve a globális lista 13. helyezettje.

Az első osztályú üzlethelyiségének bérleti díja


forrás: CBRE

Kutatásmódszertan
A CBRE listája 88 globális kereskedelmi piacot rangsorol a világ négy kontinensén, a városok legjobb helyszínein - a legdrágább és legjobban emelkedő bérleti díjak szerint. Az első osztályú, földszinti, a város bevásárló-utcájában (High Street) vagy bevásárlóközpontjában lévő, legfeljebb 200 négyzetméteres és 8 méter utcafronttal rendelkező üzlethelyiségek bérleti díja minden extra költség (bérleti jog, ösztönzés, stb.) nélkül számított.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo