A 2008-2009-es válság slágertermékei voltak a banki kötvények, amelyek tavaly ősz óta ismét megjelentek a piacon. A jellemzően egy-három éves lejáratú, sokszor nem csupán forintban, de euróban és dollárban is elérhető, vonzó kamatozású értékpapírokba az idén több mint 300 milliárd forintnyi lakossági pénz került. A devizás banki kötvények is népszerűek voltak a kisbefektetők körében, hiszen több mint 100 milliárd forintnyi friss pénzt vonzottak. Mindennek köszönhetően egy év alatt az akkor nem egészen 65 milliárd forintos lakossági banki kötvényállomány 465 milliárd forintosra hízott hirtelen, ami kilencéves rekord.
A részvénypiac megmaradt a spekulánsoknak
A vállalati kötvénypiac továbbra sem vonzza a lakosságot. Az MNB 2021-ben lezárt Növekedési Kötvényprogramját (NKP) úgy hirdették meg, hogy a - gyakran meglehetősen kockázatos - értékpapírok a kisbefektetők számára a nagy címletek és a zártkörű kibocsátások miatt gyakorlatilag elérhetetlenekké váljanak. A 2015-ös Quaestor és Hungária Értékpapír botrányok óta egyébként sem keresi a lakosság ezeket a befektetéseket. Az idén tovább csökkent a háztartások vállalatikötvény-állománya, úgynevezett egyéb szektorok (vagyis nem bankok) kötvényeiben kevesebb mint 20 milliárd forintnyi háztartási megtakarítás volt a félév végén.
Az emelkedő részvénypiac az idén a spekulánsok terepe maradt. Összesen 40 milliárd forintot vontak ki a háztartások a magyar részvényekből, ami azt jelenti, hogy az emelkedő árfolyamok idején eladták az értékpapírokat. A legnagyobb tőkekivonás júniusban volt, csaknem 44 milliárd forintnyi, de ugyanebben a hónapban az emelkedő árfolyamokon több mint 100 milliárd forintot nyertek is a kisbefektetők. Így összességében véve 1315,4 milliárd forintos történelmi csúcson volt a részvényállományuk.