Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a döntés után elmondta, hogy a monetáris tanács meggyőző többséggel döntött a 25 bázispontos kamatcsökkentésről. A tanács előtt 25, illetve egy 50 bázispontos kamatcsökkentési javaslat volt, s a meggyőző többség döntött a 25 bázispontos kamatcsökkentésről.
„A 25 bázispontos kamatvágás nem meglepő annak fényében, hogy a monetáris tanácsot már a legutóbb sem sok választotta el attól, hogy 5,25 százalékra mérsékelje a kamatot" - véli Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója. Az igazgató szerint a piacok további kamatvágást valószínűsítenek, és a nyár végére 5 százalék alatti jegybanki kamatot áraznak.
Kovács Roland, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője közleményében emlékeztet rá, hogy a 2009. júliusi 100 bázispontos kamatcsökkentést követően ez már az egymást követő tizedik olyan monetáris tanács ülés volt, ahol az irányadó ráta lefelé mozdult el. A befektetési társaság elemzője szintén úgy véli, hogy az újabb történelmi mélybe süllyedt a alapkamat további esése várható, minthogy a hazai kamatfelár "indokolatlanul" magas a térség országaihoz és az indikatív európai kamatokhoz képest. Álláspontja szerint továbbra is adottak a feltételek a kéthetes repo jegybanki irányadó kamatláb csökkentésére, így a piaci várakozással összhangban jó esélyt lát arra, hogy még az idén 5 százalék alá süllyedjen a kamatszint.
Marad-e elszigetelt Magyarország?
A magyar gazdaság (ha csak önmagában vizsgáljuk) szomjazza a kamatcsökkentést, hiszen a gyenge növekedés, a kevéssé tetten érhető inflációs nyomás (bár itt vannak felfelé mutató kockázatok), az erős árfolyam mind-mind a lazítás irányába mutatnak - mondja Vizkelety Péter, a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője. Szerinte egyelőre nem látszanak komolyan begyűrűzni Magyarországra a nemzetközi hitelpiacon érezhetően növekvő feszültségek, és a belső folyamatokkal kapcsolatban is (különösen a vasárnap már világossá vált választási eredmények ismeretében) a bizakodás tűnik sokkal erősebbnek. „Nagy valószínűséggel a jegybank az említett tényezők mérlegelése után döntött amellett, hogy az alapkamatot 5,25%-ra mérsékli" - teszi hozzá Vizkelety.
„A jövőt tekintve is két fő tényező határozza majd meg a jegybank mozgásterét: egyrészt az új kormány kirajzolódó gazdaságpolitikája, illetve az ezzel kapcsolatos befektetői bizalom, másrészt pedig, hogy továbbra is ennyire elszigetelt lehet-e a magyar tőkepiac a nemzetközi hitelpiaci folyamatoktól" - mutat rá Vizkelety Péter, a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője.