Miután a forint az euróhoz képest 10,0, a dollárhoz képest 23,4 százalékkal gyengült egy év alatt, forintban kétszámjegyű export- és importnövekedést regisztrált a KSH: az export 12,5, az import 12,7 százalékkal haladta meg a tavaly májusit.
Nézzük a számokat!
Az első becslés szerint a kivitel értéke 2059 milliárd forintot (6995 millió eurót), a behozatalé 1854 milliárd forintot (6293 millió eurót) tett ki. A külkereskedelmi mérleg az év ötödik hónapjában 206 milliárd forint aktívumot mutatott, ami az egyenleg 19 milliárd forintos javulását jelenti az előző év azonos időszakához képest. A májusi kivitel 75, a behozatal 71 százalékát az Európai Unió tagállamaival bonyolítottuk le.
Az esztendő első öt hónapjában - előzetes adatok szerint - a kivitel értéke 9788 milliárd, a behozatalé 8956 milliárd forint volt. A kivitel euróértéke 0,9 százalékkal csökkent, a behozatalé 0,4 százalékkal emelkedett. A külkereskedelmi mérleg 832 milliárd forint aktívumot mutatott, ez az egyenleg 44 milliárd forintos romlását jelenti a 2011. január-májusi 876 milliárd forintos aktívumhoz viszonyítva.
Itt a trendforduló?
Az adatok nem tekinthetők kiugróan jónak, figyelembe véve azonban az elmúlt hónapok statisztikáit, felcsillan annak reménye, hogy a lejtmenet a végéhez közeledik: a belső fogyasztás bővülésére számítani nem igazán lehet, így a gazdaság motorja csak az export lehet, amelyről az elmúlt hónapokban gyenge adatok érkeztek. Az euróban számolt export az előző három hónapban elmaradt az egy évvel korábbitól: februárban 1,2, márciusban 3,1 áprilisban 4,0 százalékkal esett vissza. Az import márciusban 0,6, áprilisban 3,5 százalékkal csökkent.
A mérsékelt erejű fordulatot támaszthatják egyébként alá a pénteken közölt előzetes ipari termelési adatok, amelyek szerint májusban a munkanaphatástól megtisztított index éves összevetésben 1,9 százalékos bővülést mutatott. Az első negyedéves nagyon gyenge növekedési adat után számos borúlátó elemzés látott napvilágot. Fordulatra az elemzők a második félévtől (az autóipari beruházások beindulásától) remélnek. E szempontból kedvező hír, hogy a kecskeméti Mercedes-gyár futószalagjáról július elején legördült a tízezredik Mercedes-Benz B-osztályú személygépkocsi.
Mit mondanak az elemzők?
A májusi külkereskedelmi statisztikában már megjelent a Mercedes termelésének megindulása az MTI által megkérdezett elemzők szerint, akik a tavalyinál is nagyobb éves exporttöbblet is elképzelhetőnek tartanak a külkereskedelmi forgalom alakulásáról hétfőn közölt előzetes adatok alapján.
Suppan Gergely, a TakarékBank senior elemzője szerint a kivitel javulása tükrözi az ipar májusi növekedését, amit feltehetően a Mercedes-üzem termelésének elindulása okozott. A nyersanyagárak visszaesése miatt a következő hónapokban javuló cserearányokra lehet számítani, miközben a belső kereslet visszaesése miatt az import növekedése továbbra is elmaradhat az exportétól, ezért a külkereskedelem többlete újra javulást mutathat. A külső kereslet visszaesését pedig a Mercedes fokozódó termelése ellensúlyozhatja. Suppan Gergely az év egészében 7,3 milliárd euró exporttöbbletre számít a tavalyi 6,89 milliárd után.
Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője szerint a külkereskedelem kedvezőbb májusi alakulása összefüggésben lehet azzal, hogy a múlt héten megjelent ipari termelési adatok is a vártál lényegesen jobbak lettek. Kedvező, hogy pozitív dinamika látható mind az exportnál, mind az importnál, ami az elmúlt hónapokban nem volt így - fűzte hozzá. "Némi élénkülés tapasztalható, bár ez az élénkülés gyenge, és kérdéses, hogy az év második felében tud-e folytatódni" - mondta az Erste Bank elemzője.
Magyarországot "húzza" a Mercedes gyár beindulása, ami segíti a hazai ipari, és ezen keresztül az export mutatókat is. Árokszállási Zoltán megítélése szerint az éves exporttöbblet javulhat az idén, de ebben jelentős szerepe van annak, hogy a beruházások és a fogyasztás is gyenge.