Miközben folyamatosan nő a születéskor várható élettartam, az NN 11 országban végzett friss, reprezentatív felmérése szerint a magyarok mindössze 38 százalék-a érzi magát késznek a hosszabb életre.
A „Longevity” kutatás az egészségügyi, pénzügyi és mentális felkészültséget vizsgálta a válaszadók körében.Az eredmények szerint a pénzügyek terén Magyarország közepesen gyengén teljesít a nemzetközi mezőnyben. Ennek kapcsán pedig az is kiderült, az élmezőnyben vagyunk a pesszimizmust illetően. Japán, Belgium és Szlovákia után ugyanis a magyaroknál a legalacsonyabb, mindössze 16 százalék azok aránya, akik optimistán tekintenek a jövőbe, míg 84 százalék különböző aggodalmainak adott hangot.
Nyugtalanító pénzügyeink
A magyarországi pesszimizmust mindenekelőtt a háztartásokat és az ország gazdaságát érintő kihívások táplálják: a megkérdezettek kétharmada szerint a megélhetési költségek és az infláció adnak a legtöbb okot aggodalomra, 41 százalék pedig a gazdaság és foglalkoztatás terén lát súlyos kockázatokat. A kutatás szerint a magyarok csaknem háromnegyede küzd kisebb-nagyobb anyagi kihívásokkal (33 százalék komolyabb, 41 százalék mérsékeltebb nehézségekkel) és mindössze negyedük válaszolta azt, hogy nincs ilyen jellegű problémája. A megkérdezettek ötöde törekszik arra, hogy pénzügyileg bebiztosítsa magát, míg 35 százalék-uk nem tesz ilyen lepéseket.
Mindezek alapján nem meglepő, hogy a magyarok közel fele (46 százalék) nem elégedett saját anyagi helyzetével. Minden harmadik válaszadó küzdelmesnek ítéli a megélhetést, 18 százalék szorul rá családtagjai vagy barátai anyagi segítségére és mindössze 41 százalék rendelkezik legalább három havi megtakarítással. A borúlátást erősíti az a tény is, hogy a kutatás szerint a magyarok 59 százalék-a szerint romlott saját pénzügyi helyzete az elmúlt években.