Lakásra szívesen veszünk fel hitelt

Bár otthonukkal alapvetően elégedettek, a magyar háztartások 85 százaléka tervez a jövőben valamilyen lakásfelújítási munkálatot, közel háromnegyedük három éven belül készül ilyen lépésre – derül ki a CIB Bank megbízásából készült reprezentatív felmérésből .

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

A magyarok 43 százaléka elégedett otthonával, és 56 százalék jelenlegi lakásában a legboldogabb – derült ki a CIB Bank és az NRC reprezentatív kutatásából. 28 százalék egy korábbi otthonában érezte magát jobban elsősorban annak környéke, hangulata, beosztása vagy az ott vele lakó személyek miatt. Mindössze 16 százalék nyilatkozott úgy, hogy még egyik otthonában sem érezte igazán jól magát. Az otthon központi szerepet tölt be a mindennapokban: 89 százalék szerint fontos, hogy az ember otthon érezze magát ott, ahol lakik. Így nem véletlen, hogy lakásuk csinosítgatása, fejlesztése folyamatosan foglalkoztatja a magyarokat: a megkérdezettek 91 százaléka már hajtott végre felújítást a múltban is, míg a jövőben 85 százalékuk tervez ilyen munkálatokat. 68 százalék kimondottan szereti szépíteni, csinosítgatni otthonát.

Ami az egyes tervezett felújítási műveleteket illeti, a legnépszerűbb a festés/tapétázás – ezt a válaszadók 83 százaléka tervezi, három éven belül pedig 61 százalék –, ezt a nagyobb háztartási gépek, bútorok cseréje, illetve a konyha, fürdőszoba felújítása követi a sorban. Népszerű művelet a burkolás is – ezt a megkérdezettek 68 százaléka tervezi a jövőben, 27 százalék pedig már három éven belül –, de a tervbe vett munkák sorának első felében található a nyílászárók cseréje is. A válaszadók nem egészen fele nyilatkozott ugyanakkor úgy, hogy a tető felújításával, illetve cseréjével kívánna foglalkozni, új klímaberendezés beépítését pedig csak a megkérdezettek harmada kívánja valamikor napirendre tűzni.

Megtérül a felújítás, ha okosan csinálják
A felújított lakásoknak átlagosan húsz százalékkal magasabb az értéke a felújítást követően, mint felújítás előtt. Hogyan újítsunk fel, hogy a befektetett munka meg is térüljön?
670 ezer forint a felújítás ára

Ami a lakásfelújítás finanszírozását illeti, saját bevallása szerint a megkérdezettek 25 százaléka vesz igénybe banki hitelt a munkálatokhoz, az átlagos költségvetés pedig 670 ezer forint környékén mozog. Azok ugyanakkor, akik hitelből is finanszírozzák a felújítást, már átlagosan 685 ezer forintot igényelnek a pénzügyi szolgáltatóktól, miközben a saját erő mértéke 30 százalék körüli: ez azt jelenti, hogy ők átlagosan közel egymillió forintot fordítanak ingatlanuk felújítására.

„Az alacsony kamatszinteknek köszönhetően a hitelcélok között egyre gyakoribb a felújítás, sőt akár az ingatlanvásárlás is, illetve sokan érdeklődnek meglévő hitelük kiváltása iránt, melyre szintén van lehetőség” – mondta Balás Zoltán, a CIB Bank hitelezési szakértője.

Jön a kötelező biztosítás családi házakra
A magánépítkezésekre is kiterjesztené a kormány jövőben azt a kötelezettséget, hogy a tervezőnek és kivitelezőnek kötelezően rendelkeznie kell felelősségbiztosítással.
Figyelemre méltó megállapítása a felmérésnek az is, hogy a lakásfelújítás, mint hitelcél a lakásvásárlás után a legelfogadottabbnak számít Magyarországon: a megkérdezettek 73 százaléka véli úgy, hogy lakás vásárlásához indokolt lehet hitelt felvenni, és 58 százalék gondolja ugyanezt a felújítás esetében is. Viszonylag széles körben elfogadott – 53, illetve 49 százalékos arány mellett – az orvosi kezelés és a tanulmányok banki finanszírozása is, miközben a gépjárművek, és egyéb tartós fogyasztási cikkek kölcsönből vásárlását már jóval kevesebben látják indokoltnak.

A hitel felvételénél – nem meglepő módon – a legfontosabb szempont a kamat és a teljes hiteldíjmutató (THM) mértéke, illetve a futamidő hossza, amit a válaszadók hozzávetőlegesen kilenctizede figyelembe vesz a döntésénél. A megkérdezettek 69 százaléka figyel emellett az előtörlesztési lehetőségekre, és 57 százalék számára a hitelt nyújtó pénzügyi szolgáltató is fontos szempont a választásnál.

Ki felel a fejünkre eső tégláért?
Nemrég történt, hogy a Körút egy forgalmas részén található épületről a járdára hulló vakolatdarab sérülést okozott egy járókelőnek. Viszonylag gyakran fordul elő az is, hogy a lehulló vakolat, egyéb épületrész az épület mellett parkoló gépjárműben okoz kárt. Ki a felelős a kárért ilyen esetben? Lényeges-e hogy milyen dolog esik le az épületről?

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo