A mostanit megelőzően, január 25-i kamatdöntő ülésén csökkentette 25 bázisponttal a kamatot 6 százalékra a testület, a tagok meggyőző többségének szavazatával. Simor András akkor azt mondta, hogy a további kamatcsökkentés az ország kockázati megítélésétől függ. A piac a hétfőin túl még egy, 25 bázispontos lazításra, és így az év végén 5,5 százalékos alapkamatra számít.
A monetáris tanács tavaly júliusban 100 bázisponttal indította kamatcsökkentési ciklusát, az ezt következő hónapokban rendre 50 bázisponttal mérsékelte az alapkamatot decemberig. Tavaly az utolsó hónapban és januárban is csak 25 bázisponttal csökkentették az irányadó rátát.
A görög helyzet veszélyforrás lehet
Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfoliómenedzsere hangsúlyozta, hogy az MNB folytatta az óvatos kamatcsökkentést. Emlékeztetett arra, hogy a januári kamatvágás után az MNB a reálgazdasági és inflációs folyamatokhoz, illetve a külső környezethez kötötte a további kamatcsökkentést. Az ebből a szempontból különösen fontos kockázati felárak nem változtak jelentősen a januári döntéshez képest - indokolta az újabb 25 bázispontos csökkentést az elemző. A görög helyzet továbbra is veszélyforrást jelent, amely óvatosságra inti a jegybankot.
A globális piacok év eleji esését februárban már korrekció követte, ami kedvezett a kockázatvállalási hajlandóságnak. Az időközben Magyarországon megjelent reálgazdasági adatok továbbra is a gazdaság rendkívül gyenge aktivitását tükrözték, ami nem utal inflációs nyomásra. A vártnál jobb negyedik negyedéves GDP adat inkább csak a revíziók miatt mutatott kisebb visszaesést - jegyzi meg. A januári inflációs szám ugyan nem várt megugrást mutatott, ennek ellenére még volt tere a kamatcsökkentésnek.
Sok múlik az új kormányon is
Az Equilor Befektetési Zrt. elemzése szerint az MNB mostani 25 bázispontos kamatcsökkentésével leállhat a múlt év nyara óta süllyedő kamatpálya. Legfeljebb még egy 25 bázispontos vágásra nyílhat tere a monetáris tanácsnak, sőt nem zárható ki az sem, hogy még az idén, nyár végétől egy emelkedő kamatpályát árazzon be a piac. A brókercégnél úgy vélik, egy újabb kamatcsökkentésnek a valószínűsége erősen behatárolt számos külső és belső kockázat miatt.
A nemzetközi tényezők közül kiemelik az Európai Unió mediterrán tagállamait érintő államháztartási nehézségeket, az államcsőd körüli félelmek ugyanis különösen a magasabb kockázati besorolás alá eső feltörekvő piaci eszközökre hatnak nyomással. Nem elhanyagolható emellett az sem, hogy a tengerentúlon felerősödtek a kamatemelési várakozások, miután az amerikai Fed a múlt héten 25 bázisponttal megemelte a diszkontkamatlábat. Ha beindul a nemzetközi kamatemelési ciklus, azzal a hazai kamatcsökkenés pályája is a végéhez ér.
A hazai kockázatok közé sorolják a választásokat, amelynek kimenetele, illetve az új kormány fiskális célkitűzései döntő jelentőségűek az ország kockázati megítélésében. Emiatt szinte kizárható a következő két hónapra, hogy a monetáris tanács az alapkamathoz nyúljon.
Az elemzés megemlíti azt is, hogy márciustól a mostani 9 főről 7 főre csökken a monetáris tanácstagok száma. Bihari Vilmos és Hardy Ilona távozásával a monetáris szigorítás hívei relatív erőfölénybe kerülhetnek.
Nem reagált a forint
A forint árfolyama együtt mozgott a zloty árfolyamával nap közben, követve az euró/dollár árfolyamot, de nem reagált az MNB vártnak megfelelő 25 bázispontos kamatvágására. A jegybanki kamatvágás bejelentését követően öt perccel az eurót 269,87 forinton jegyezték. Délelőtt fél tízkor a jegyzés 270,27 forinton állt, péntek délután pedig 271,06 forinton.
A forint kora délután, már a jegybanki kamatvágás előtt egy óra leforgása alatt 270,50-ről 270-es euró árfolyamra erősödött, párhuzamosan a 3,9800-as euró árfolyamról 3,6930-ra erősödő lengyel zlotyval. Mindkét deviza mozgása követte az 1,3590-ről 1,3610 dollárra erősödő eurót.
A forinttól a kereskedők továbbra sem várják a 270 forintos euró árfolyam tartós áttörését a héten. A legvalószínűbb tartománynak a 270 feletti néhány forint széles sávban mozgó euró jegyzését tartják, de átmenetileg valószínűsíthet a 270-es szint alá is. A forint a múlt héten 272-es euró árfolyam körüli jegyzésről a hét második felére 271, majd péntekre 270 körüli jegyzésre erősödött.