Soros György szerint az amerikai gazdaság még egy jó ideig visszafogottan teljesít, ezért nem szolgálhat a világgazdaság motorjaként. A globalizáció legnagyobb nyertesét, Kínát viszont elkerülte a válság, ezért könnyen átveheti az Egyesült Államok világgazdasági szerepét - olvasható a Közép-Európai Egyetem összefoglalójában.
Az üzletember a második világháború óta tapasztalt legnagyobb megrázkódtatásnak nevezte a 2008-ban kitört pénzügyi válságot, amely azért nem járt a harmincas évekéhez hasonló összeomlással, mert "mesterséges lélegeztetéssel" mentették meg a gazdaságot. Soros György szerint azonban korunk problémája nagyobb kiterjedésű lehet, mint a korábbi: 1929-ben az Egyesült Államok teljes hitelállománya a GDP 160 százaléka volt, 2008-ban viszont már 365 százaléka, nem számolva az előző krízis idején még teljességgel ismeretlen származékos papírokkal.
Az üzletember szerint elképzelhető, hogy a most látható fellendülés gyorsan kifullad, és 2010-ben vagy 2011-ben újabb válságot jeleznek majd a görbék. "A legtöbben még most sem fogták föl, hogy ez a válság egy korszak vége, míg mások, mint jómagam, nem tudták előre jelezni a visszaesés mértékét" - tette hozzá.
Soros György úgy látja, hogy az egypólusú világrend nem eresztett gyökeret, a most kialakuló újat pedig biztosan nem az Egyesült Államok vezeti majd, legalábbis nem az eddigi léptékben. A globális pénzpiacoknak globális szabályzókra van szükségük - vélekedett az üzletember.