A Hinrich Alapítvány szerint 2010 első néhány hónapjában Kína határokon átnyúló fizetéseinek kevesebb mint 1,0 százalékát tették ki a helyi pénznemben történő elszámolások, szemben a hozzávetőlegesen 83,0 százalékos dollár kifizetésekkel. Kína azóta bezárta ezt a szakadékot. 2023 márciusában a jüan (RMB) részesedése a kínai elszámolásokban először haladta meg a dollárét.
A dollármentesítés a nemzetközi elszámolásokban folytatódik. 2024 márciusában a kínai fizetések több mint felét (52,9 százalék) RMB-ben, míg 42,8 százalékát USD-ben teljesítették. Ez kétszerese az öt évvel korábbi részesedésnek. A Goldman Sachs szerint a külföldiek egyre szívesebben számolnak el RMB-ben, ami jelentősen hozzájárult a kínai valuta pozíciójának erősödéséhez. A múlt év elején Brazília és Argentína is bejelentette, hogy megkezdi az RMB-ben történő kereskedelmi elszámolások engedélyezését.
A legnépszerűbb valuták a nemzetközi elszámolásokban
A Bank for International Settlements elemzése azt mutatja, hogy 2022-ben továbbra is az USD maradt a leggyakrabban használt deviza az elszámolások során. A második helyen az euró, a harmadik helyen a japán jen végzett.
A jüan, bár a devizaügyletek viszonylag kis részét teszi ki, az elmúlt évtizedben a legnagyobb fejlődésen ment keresztül, miközben az euró és a jen használata csökkent.
A dollár jövője
Ha az RMB globális emelkedése folytatódik, az USD ereje a nemzetközi kereskedelemben csökkenhet. E folyamat hatásai összetettek és bizonytalanok, de a dollár árfolyama eshet, az USA kereskedelmi szankcióinak korlátozó ereje csökkenhet. Mindazonáltal a dollár szerepének drámai visszaesése közel- vagy középtávon nem valószínű. Kína szigorú tőkeszabályozása ugyanis korlátozza az RMB elérhetőségét az országon kívül, ráadásul a rohamos kínai gazdasági növekedés is szükségessé teszi a dollár használatát.