Kifizetetlen számlák ellen lépne Brüsszel

Megszavazta csütörtökön az Európai Parlament ipari, kutatási és energiaügyi bizottsága Herczog Edit (MSZP) jelentését arról a készülő európai uniós jogszabályról, amely a kis- és közepes vállalkozások működésével és segítésével foglalkozik.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az új szabályozás egyebek között az adminisztratív terhek csökkentésével, a pénzforrások könnyebb elérhetőségével, az állami beszerzési piacok könnyebb elérésével segítené az uniós gazdaság egyik legfontosabb mozgatójának számító ágazatot. A jelentés emlékeztet arra, hogy az Európai Unióban működő 23 millió kis- és középvállalkozás az összes vállalkozásnak körülbelül a 99 százalékát teszi ki, és több mint 100 millió munkahelyet biztosít. Uniós átlagban a kis- és középvállalkozások a hazai össztermék (GDP) egyharmadát állítják elő, és a foglalkoztatottak több mint kétharmada náluk dolgozik. Kelet- és Közép-Európában még magasabb a részesedésük.

Tudás háromszöge

A szöveg szerint ez a szektor "alapvető szerepet tölt be a gazdasági növekedésben és a munkahelyteremtésben, az innováció egyik legfőbb forrása, és elengedhetetlen a foglalkoztatás fenntartásához és növeléséhez". A jelentés szerint "az európai versenyképességi politikának a közép- és kisvállalkozásokat kellene a középpontba helyezni annak érdekében, hogy előmozdítsa fejlődésüket, a globalizáció követelményeihez való alkalmazkodásukat, a tudásháromszögben való részvételüket, valamint a környezeti és energetikai kihívásokhoz való alkalmazkodásukat".

Herczog Edit a témáról előző nap a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és mások szervezésében tartott brüsszeli kerekasztal-beszélgetésen arra is kitért, hogy a jelenlegi pénzügyi-gazdasági válság "megmutatta, hogy minden eddiginél fontosabb az unió gazdasági-foglalkoztatási gerincét adó kis- és középvállalkozások megerősítése".  A törvénycsomag filozófiaváltást jelent az Európai Unióban. Célja, hogy tagállami és szövetségi szinten is eltávolítsa a "fekvőrendőröket" a kisvállalkozások uniós piacra jutása elől. Különösen az adminisztratív terhek 25 százalékos csökkentése, a fővállalkozói kifizetések 30 napos határidő alá szorítása és a piacra jutás állami támogatásának megfontolása jelenthet előrelépést - hangsúlyozza a képviselő.

Külpiacokra nem lépnek

A jelentés felszólítja az érintett intézményeket arra, hogy a jelenlegi válság idején is biztosítsák a finanszírozáshoz való hozzáférést, és segítsék a kisvállalkozókat abban, hogy nyereségüket újból befektethessék. Az EP az eredeti tervezetet támogatva egyebek között javasolja az innováció és a termékfejlesztés ösztönzését, a kisebb cégek lehetőség szerinti megjelenését külföldi piacokon (jelenleg csupán 8 százalékuk tevékenykedik székhelyén kívül más uniós tagállamban is), a költségek csökkentését, a kapcsolat- és hálózatépítést, valamint a forráshoz jutás könnyítését.

A parlament azt is szeretné elérni, hogy a tagországok kötelező érvénnyel hajtsák végre a jogszabály minél több elemét. Szorgalmazza emellett egy ellenőrző rendszer felállítását is "az Európai Bizottság és a tagállamok által megvalósított előrehaladás és végrehajtás nyomon követésére". Felhívta a figyelmet a jelentés arra is, hogy "a kisvállalkozói intézkedéscsomagot valamennyi kis- és középvállalatnak kell címezni, azonban sokféleségüket, egyediségüket és eltérő szükségleteiket is szem előtt kell tartani". Mivel a reform mögött jelentős politikai akarat van, így várható, hogy tavasszal pecsét kerül a törvénycsomagra - mondta Herczog Edit.

Az Európai Parlament plenáris ülése várhatóan márciusban szavaz a jelentésről.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo