A hét elején már 6000 dollár alá esett a bitcoin árfolyama, amely tavaly még megközelítette a 20 000-et. Hasonlóan jár a többi kriptovaluta is: míg azok összességükben decemberben még 800 milliárd dollárt képviseltek, ma már csak 300 milliárdnál tartanak, és az eladások nem szűnnek.
A zuhanás okai között a hekkertámadások a legismertebbek, azok már több alkalommal okoztak súlyos veszteségeket a befektetőknek. Az eddigi legnagyobb lopás 2014-ben egy japán platformon volt, ahol mintegy 25 000 ügyfél kereken 650 000 bitcoinját vitték el az akkori, több milliárd dolláros értékben.
Idén januárban ugyancsak egy japán kriptotőzsde elleni támadásnál 525 millió dollár értéket szereztek meg a hekkerek, míg az
elmúlt hét végén Dél-Koreában 31 millió euró értékben zsákmányoltak a behatolók kriptovalutákat. A szakértők szerint ezeket az elektronikus támadásokat a jelenlegi eszközökkel nem tudják megakadályozni, ezért adják el sokan befektetéseiket, és kezdők nem is próbálkoznak már.
Visszaesett a virtuális fizetőeszközök forgalma azért is, mert az amerikai pénzügyi felügyelet, a CFTC felhívására több ottani bitcoin-tőzsdének át kellett adnia kereskedési adatait a hatóságnak. A felügyelet arra gyanakszik, hogy a kereskedők hamisított adatokkal csábítják a befektetőket, azaz manipulálják a piacot.
A beavatottak szerint azonban a legfontosabb ok a kriptovaluták zuhanása mögött az, hogy e fizetőeszközök úttörői, profitjukat biztosítva visszahúzódtak, és milliárdokat vonta ki ki a piacokról. Komoly befektetők helyettük nincsenek, csak gyors hasznot remélő spekulánsok tülekednek a tőzsdéken.
(Forrás: Der Spiegel)