A Bizottság illetékes vezetői és európai parlamenti képviselők tanácskozásairól szivárogtak ki a nyilvánosságra a brüsszeli elgondolások.
A keretösszeg mérséklése mellett a valószínűleg legfontosabb, hogy az eddigi 85 százalékról 70 százalékra csökkentenék az Unió pénzügyi hozzájárulását a projektek költségeihez. Amint a vitában egyes képviselők hangoztatták: az elgondolás riasztó, hiszen az EU szegényebb országaiban már eddig is problémát jelentett a saját hozzájárulás előteremtése.
A kevesebb pénz fejében a Bizottság a pályázatokkal kapcsolatos bürokrácia jelentős csökkentését ígéri és nagyobb rugalmasságot ígér az elbírálásnál. Így például hét különböző forrás ügyeit egy helyről intézik majd, ugyanakkor összevonják a Kohéziós Alapot és a regionális fejlesztést segítő Európai Alapot.
Jelentős könnyítésnek tekintik, hogy olyan – például interregionális – projektek lebonyolításánál, amelyek addig alacsony hiba-százalékot mutattak ki, a jövőben az adott ország előírásait lehet majd alkalmazni és az Unió azokból csak egyes projekteket ellenőriz majd, szúrópróbaszerűen.
Lehetővé kívánják tenni azt is, hogy a finanszírozásnál a pályázók jobban kombinálhassák az egymást kiegészítő támogatásokat és hiteleket. Ezek egy helyről érkeznének – hogy honnan, még nem eldöntött.
A tagállamoknak módjuk lesz arra, hogy a számukra rendelkezésre álló forrásoknak 5 százalékig terjedő részét az InvestEU-Alap rendelkezésére bocsássák. Ezeket az összegeket is csak a kohéziós politika céljaira használhatják fel, de a lebonyolításnál az Alap rendelkezései az irányadók.
Ez egyebek mellett lehetőséget ad arra, hogy a projektekhez alacsonyabb kamatozású uniós hiteleket vegyenek fel.
(Forrás: Eur-Activ)