Ketyeg az óra: több mint 100 ezer vállalkozást érint egy szűkös határidő

Január 15-től az építőipari kivitelezést vagy tervezést végző vállalkozásoknak és egyéni vállalkozóknak – például az építészmérnököknek, kőműveseknek, tetőfedőknek, villanyszerelőknek, víz-, gáz-, fűtés- és klímaszerelőknek, festőknek és burkolóknak is – rendelkezniük kell kötelező kivitelezői felelősségbiztosítással – hívja fel a figyelmet a Pannon-Safe. A biztosításközvetítő becslése szerint a mintegy 150 ezer érintett vállalkozás töredéke tett eleget eddig a jogszabályi kötelezettségnek, miközben ennek elmulasztása akár a vállalkozás működésének felfüggesztésével is járhat. Arról nem is beszélve, hogy egy esetleges káresemény után a vállalkozót terheli a teljes kártérítési felelősség.

„Becslésünk szerint január elejéig legfeljebb a piac 10 százaléka kötötte meg a kötelező felelősségbiztosítást, ezért a következő másfél hét során több tízezer érdeklődőre számítunk, hiszen január 15-ig még több mint százezer hazai építőipari vállalkozásnak kell megtennie ezt” – teszi hozzá.

Évi 51 ezer forint alatt nem lehet megúszni a biztosítást

A kormányrendelet a cég vagy vállalkozó utolsó lezárt üzleti évében elért nettó árbevétel alapján határozza meg a biztosítás fedezetét, vagyis a biztosító által károkozás esetén térítendő összeg felső határát. A hazai építőiparban dolgozó legtöbb kivitelező a legalacsonyabb sávba fog kerülni: ha előző évi árbevételük nem haladja meg a nettó 100 millió forintot, akkor káreseményenként 20 milliós, míg összesen egy évre maximum 40 millió forintos fedezetű biztosítás megkötésére kötelezi őket a kormányrendelet. Tehát például egy 11 millió forint nettó árbevétellel rendelkező villanyszerelő egyéni vállalkozónak 20-40 millió forintos fedezetre kell felelősségbiztosítást kötnie.

A Pannon-Safe kalkulátora alapján a legalsó bevételi sávba tartozó, 100 millió forintos éves árbevétel alatti egyéni vállalkozók és cégek számára elérhető legolcsóbb biztosítás éves díja 51.075 forint. Ezt a terméket választva 10 százalékos, de minimum 100 ezer forintos önrésszel kell kalkulálniuk a biztosítottaknak. Aki az általa okozott kár esetén egyáltalán nem akar a zsebébe nyúlni, az kicsit több pénzért választhat teljesen önrész-mentes biztosítást is, ennek díja 66.040 forint évente. A kalkulátor segítségével – a szerződéses adatok, a nettó árbevétel és a tevékenységi kör – megadása után érdemes alaposan összehasonlítani a díjakat, ugyanis a legdrágább biztosítás éves díja közel 300 ezer forint.

A kivitelezői felelősségbiztosítás nyilvántartásához kapcsolódó dokumentumokat (az árbevételről szóló nyilatkozatot, a biztosítási kötvényt, a fedezetigazolást) a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) részére, az MKIK honlapján keresztül kell benyújtani, várhatóan 2025. január 10-től.

Véleményvezér

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.
50 nap után válaszolt Lázár János a főpolgármesternek Mini-Dubaj ügyében

50 nap után válaszolt Lázár János a főpolgármesternek Mini-Dubaj ügyében 

Szemétfronton már egyetértenek az illetékesek.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo