A Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) féléves konjunktúravizsgálata részeként 2023 áprilisában összesen 2061 hazai vállalkozás vezetője számolt be a belföldi értékesítési árak és az exportárak várható alakulásáról.
A válaszadók 74 százaléka az értékesítési árak emelését tervezi a következő félévben, 8 százalékponttal kevesebben, mint 2022 októberében. 2022 áprilisa óta először csökkent az előző félévhez képest azoknak a vállalkozásoknak az aránya, amelyek áremelkedésre számítanak. Az árak növelését tervező vállalkozások aránya ugyanakkor továbbra is meghaladja a járvány előtti időszakban tapasztalható szintet.
A cégek 36 százaléka az inflációval azonos mértékű áremelést prognosztizál. Az inflációnál nagyobb mértékű áremelkedést várók aránya 15 százalékról 6 százalékra esett vissza az előző félévhez képest. Az áremelkedést várók arányának csökkenésével párhuzamosan nőtt azon cégek aránya (15-ről 22 százalékra), amelyek szerint nem
változnak az értékesítési áraik a következő félév során.
A 10–49 fős és az 50–249 fős vállalatok számolnak leggyakrabban emelkedő értékesítési árakkal (78-81 százalék), míg az ágazatokat tekintve az építőipari (77 százalék), a szolgáltatási (76 százalék) és a kereskedelmi (84 százalék) cégek vélekednek ugyanígy legnagyobb arányban.
A tisztán hazai tulajdonban álló vállalkozások (76 százalék), valamint a részben (81 százalék) és a nem exportálók (75 százalék) nagyobb arányban számítanak áremelésre, mint a külföldi tulajdonú (68 százalék) és döntően exportra termelő (66 százalék) cégek.
A külföldre értékesítő vállalkozások 39 százaléka ítélte meg úgy, hogy nőni fognak az exportáraik, ami októberhez (63 százalék) képest jelentős csökkenést jelent. Így a 2020 októbere óta tartós, folyamatosan növekvő tendencia azok arányában, akik az exportárak növekedésére számítanak, 2023 áprilisában megtört.