Kedden kiderül, mennyivel drágult az életünk

A jövő héten jelenik meg a júliusi inflációs adat, a júniusi ipari termelésről szóló részletes statisztika, valamint a külkereskedelmi forgalom júniusi statisztikája, a Pénzügyminisztérium pedig közli a július végi államháztartási egyenleget.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hétfőn közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a júniusi külkereskedelmi forgalom adatait, és megjelenik az államháztartás július végi adatairól szóló gyorstájékoztató.

Fontos makroadatok látnak napvilágot (Fotó: Pixabay)

Májusban az export euróban kifejezett értéke 29,5 az importé 31,4 százalékkal nőtt, a passzívum 95 millió euró volt, az egyenleg 166 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz képest. Májusban a kivitel volumene 11,6 százalékkal, a behozatalé 6,4 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál, áprilishoz viszonyítva az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 1,1 százalékkal nőtt, az importé 2,7 százalékkal csökkent. A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 24,3 százalékkal, a behozatalban 31,8 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 5,7 százalékkal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 8,6 százalékkal, a dollárral szemben 25 százalékkal gyengült.

Júniusban 155,3 milliárd forint volt az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt úgynevezett központi alrendszerének hiánya, ezzel a fél év végéig felhalmozott deficit 2892,3 milliárd forintra nőtt, ami az egész évre előirányzott 3152,7 milliárd forintos hiány 91,7 százaléka. Június végéig a központi költségvetés 3040,7 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 26,8 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok viszont 175,2 milliárd forintos többletet értek el. Június végéig a központi alrendszer bevételei az előző év azonos időszakához képest 2783,6 milliárd forinttal, 23,9 százalékkal nagyobb összeget értek el, a kiadások 3971,4 milliárd forinttal, 29,8 százalékkal nőttek.

Kedden a fogyasztói árak júliusi alakulását közli a KSH. Júniusban a fogyasztói árak átlagosan 11,7 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit. Az elmúlt egy évben az élelmiszerek és a tartós fogyasztási cikkek ára emelkedett a leginkább. A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 1,5 százalékkal nőttek. Az éves maginfláció 13,8 százalékos volt.

Pénteken a júniusi ipari termelés második becslését publikálja a KSH. Első becslés alapján az ipari termelés volumene 2022 júniusában 1,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, munkanaphatástól megtisztítva júniusban a termelés 4,8 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 0,6 százalékkal nőtt júniusban.

(MTI)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo