Kamatcsökkentés: ez még csak a kezdet?

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 100 bázisponttal 8,5 százalékra mérsékelte a jegybanki alapkamatot hétfői ülésén, a piac 50 bázispontos kamatvágásra számított. Az elemzők többsége úgy vélte, hogy az alapkamat év végére csökkenhet 8,5 százalékra, jövő év végére pedig 7 százalékra.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

 

Ahogy az elnök látja
A testület előtt három javaslat volt: 100 bázispontos, 75 bázispontos és 50 bázispontos kamatcsökkentés – közölte hétfőn Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke. Szerinte a "vártnál nagyobb kamatcsökkentés" mellett szólt a magyar gazdaság kockázati megítélésének javulása, a CDS felárak csökkentése a korábbi 600 bázispontról 270 bázispontra, az állampapír kibocsátások sikere, amelynek következtében közel 200 milliárd forinttal nőtt az elmúlt hetekben a külföldiek kezében lévő magyar állampapír állomány és a sikeres, 1 milliárd euró összegű devizakötvény kibocsátás, valamint a forint árfolyamának erősödése is. "Az, hogy ez a kamatcsökkentés hiteles-e a piac számára, hosszabb távon fog eldőlni, a napon belüli forint árfolyam ingadozás természetes" - felelte kérdésre válaszolva Simor András.

A monetáris tanács tavaly októberben 8,5 százalékról 11,5 százalékra emelte az alapkamatot, majd november 24-én, december 8-án és december 22-én 0,5-0,5 százalékponttal csökkentette. A január 20-i kamatdöntő ülésen újabb 0,5 százalékponttal mérsékelték az alapkamatot, így alakult ki a mostanáig érvényes 9,5 százalékos kamat.

A tanács értékelése szerint a kockázati megítélés és a külső egyensúly javulása tette lehetővé, a reálgazdasági és inflációs folyamatok pedig indokolttá teszik a jegybanki alapkamat mérséklését. A testület kiemelte, hogy további kamatcsökkentésre - az inflációs célkövetés logikájával összhangban - akkor kerülhet sor, ha az adóemelések ellenére az inflációs folyamatok trendje nem veszélyezteti az árstabilitást, és azt a kockázati megítélés is lehetővé teszi.

A monetáris tanács a korábbi hónapok helyzetértékelésével összhangban továbbra is úgy látja, hogy a magyar gazdaság az idén jelentős visszaeséssel szembesül, és az elkövetkező időszakban sem lehet számítani a gazdaság gyors élénkülésére. Az infláció a második negyedévben több tényező együttes hatásának tulajdoníthatóan emelkedett. Egyrészt az elmúlt évek átlagánál gyengébb árfolyam fokozatosan jelenik meg a hazai árakban, másrészt egyedi, változékony árú tételekhez köthető hatások is növelték az árindexet. Ezzel ellentétben a huzamosabb ideig visszafogott belföldi kereslet fékezi az árnövekedést, ami leginkább a piaci szolgáltatások korábbi évek átlagánál kisebb inflációjában érhető tetten - áll a tanács indoklásában. Előretekintve a monetáris tanács úgy látja, hogy a monetáris politika számára meghatározó időhorizonton az infláció a középtávú cél alatt alakulhat, a következő egy évben azonban az adóváltoztatások miatt magas infláció várható, ami a várakozásokon keresztül a felfelé mutató kockázatokat erősíti.

Elemzők: akár további kamatcsökkentés sem kizárt

Bár a várakozásokat meghaladta a csökkentés mértéke, a piacokat nem lepte meg igazán, hiszen ezt a lehetőséget is beárazták - közölte a kamatcsökkentéssel kapcsolatban Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője. Az elemző szerint a merészebb kamatvágást a kedvezően alakuló külpiaci feltételek, a forint erősödése és az állampapírpiac rendeződése segítette elő. Nyeste Orsolya szerint ugyanakkor a monetáris tanács nem adja fel óvatos monetáris politikáját, legfeljebb az augusztus-szeptemberre várt kamatcsökkentést hozta előre. A szakember nem tartotta kizártnak, hogy év végéig fennmarad a 8,5 százalékos alapkamat, de arra is lát esélyt, hogy valamivel 8 százalék alatti szintre csökkenjen december végére.

Az Equilor szerint mai csökkentés várhatóan pozitívan hat majd az állampapírpiacra, mivel a további csökkentések lehetősége vásárlásra ösztönözheti a külföldieket. A cég állítja, hogy kiemelt fontosságú lesz az is, hogy a Monetáris Tanács döntése egyhangú vagy megosztott szavazás után jött-e létre, ugyanis egy egyhangú szavazás azt sugallná a befektetőknek, hogy ebben az évben nem ez volt az utolsó kamatcsökkentés, azaz ha a jelenlegi feltételek változatlanságából indulunk ki, akkor további kamatcsökkentések következhetnek.

Már a nagyon sikeres euro kötvénykibocsátás - amivel jól le lehetett mérni, hogy újra dinamikusan növekszik a külföldiek étvágya a magyar eszközök iránt - is növelte az esélyét annak, hogy a hosszú kivárás után most az MNB egy lépésben a várakozásoknál is nagyobbat vágjon - közölte Orosz Dániel, az AXA csoport Magyarország stratégiai tanácsadója. A kedvező középtávú inflációs kilátások mellett, ugyanis a forintnak sikerült 7 hónapos csúcsra ugrani, a hazai fizetőeszköz volatilitása is jelentősen lecsillapodott, míg az 5 éves árazott ország kockázati prémium is 10 hónapos mélypontra esett. Ebben a jelenlegi hangulatban a forint kevésbé sérülékenyen reagálhatott és reagált is, illetve most sokkal könnyedébben elviselt még egy ilyen drasztikusabb kamatvágást is - véli a szakember.

„Nincs rá biztosíték, hogy ez a hurráoptimista hangulat akár év végéig vagy az őszig is kitart, így most nyílt  lehetőség kihasználni ezt a kedvező trendet. A közel 10 százalékos felértékelődésével egyébként a forint toronymagasan a legjobban teljesítő deviza volt az elmúlt három hónapban az euróval szemben a Bloomberg által számba vett 176 deviza közül" - hangsúlyozta Orosz Dániel. A kamatvágás előtt nem sokkal ugyan gyengült a forint, de a kamatdöntés publikálása után ismét erőre kapott a hazai fizető eszköz, így az azonnali reakciók alapján nem lehetett azt érzékelni, hogy a piac túlzásnak találta volna az 1 százalékpontos kamatvágást. Még 1-2 százalékos gyengülést sem tekinthetnénk azonban kifejezetten negatív reakciónak. Ugyan az elemzők java egy mérsékeltebb fél százalékot várt az elmúlt napokban lehetett látni, hogy a piac óvatosan - ha ugyan nem is 100 bázispontot - de az 50 bázispontnál már kezdett valamivel többet beárazni.

A forint nem reagált
A bankközi devizapiacon a forint árfolyama a kereskedők beszámolója szerint nem reagált az MNB várakozást meghaladó 100 bázispontos kamatcsökkentésére. Az eurót a kamatdöntést megelőzően is és utána is 268 forint körül jegyezték. Nem sokkal az MNB kamatdöntése előtt az euró jegyzés 266,50 forint körüli szintről 267,80-ra emelkedett arra a hírre, hogy a lett kormánykoalíció egyik pártja nem írja alá az IMF-szerződést. A forint gyengülése ekkor szinkronban volt a zloty árfolyam mozgásával. Az eurót 14:15-kor 268,38 forinton jegyezték, a dollárt 187,95 forinton, a svájci frankot pedig 175,99 forinton. Az euró jegyzése reggel 266,42 forint, a dolláré 186,87 forint, a svájci frankké 174,67 forint volt.

Véleményvezér

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.
Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között 

A közélet újabb mélypontjához értünk, persze keresztény szellemben.
Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo