Az európai munkaadói szervezet, a BusinessEurope levélben tett javaslatot az Európa Tanács elnöke, Herman Van Rompuy számára a pénzügyi konszolidációt és a gazdasági növekedés serkentését elősegítő lépésekre. E javaslatok közül a BusinessEurope magyarországi tagja, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) hazánk szempontjából is kiemelten fontosnak tartja az EU-támogatások átstrukturálására vonatkozó elképzelést. Ennek lényege, hogy az uniós strukturális alapok le nem hívott összegeit a növekedést, a munkahelyteremtést és az egyes országokban elkerülhetetlen szerkezeti reformok végrehajtását rövidtávon is elősegítő csatornákba javasolja terelni. (A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) globális foglalkoztatásról szóló éves jelentése szerint a fenntartható növekedés beindításához és a társadalmi kohézió megőrzéséhez a világra 600 millió új produktív munkahely megteremtésének sürgősen megoldandó feladata hárul a következő évtizedben.)
Magyarországon ez a pénzügyi támogatás - részben az EU formális és informális elvárásai következtében - a mai napig jelentős részt olyan projektekbe áramlik, amelyek gazdaságélénkítő és munkahelyteremtő hatása nehezen, csak többszörös áttéteken keresztül érvényesülhet. Az MGYOSZ megvizsgálandónak tartja, hogy a szinte befagyott vállalkozói hitelpiac élénkítésére allokálhatóak-e további uniós források, mert a hitelpiac állapota nemcsak a kis, hanem a közepes és annál nagyobb vállalatok számára is jelentős veszélyekkel jár mára.
Az MGYOSZ egyetért a kormánnyal abban, hogy a gazdaság növekedési pályára állításához az eladósodottság csökkentése és jelentős munkahelyteremtés szükséges. Ennek megfelelően az uniós források felhasználását is ennek a két célkitűzésnek megfelelően javasolt priorizálni. A támogatások átcsoportosítását az is segíti, hogy az EU-források felhasználásának újratervezésére irányuló egységes európai munkaadói fellépés nyomán várhatóan nőni fog a kormány mozgástere ebben a kérdésben.
A munkaadók szerint elsősorban olyan projektek számára érdemes uniós forrásokat biztosítani, amelyek hosszú távon is fennmaradó munkahelyek létrejöttével járnak, szemben például a rövidtávú keresletnövelésre illetve a kifejezetten hosszú távú, indirekt megtérülésre építő infrastrukturális beruházásokkal. Az EU-támogatások átgondolt átcsoportosításának érdekében az MGYOSZ célszerűnek tartja egy munkabizottság felállítását, ahova a munkaadói érdekképviseletek is meghívást nyernek.
Az EU-források elosztásának átalakítása természetesen csak szükséges, de nem elégséges feltétele a gazdasági növekedés ösztönzésének: ennek érdekében egyrészt a bürokrácia csökkentésére, másrészt olyan megalapozott, a vállalkozások és a szakma bevonásával kidolgozott komplex stratégiára van szükség, mely a lehetőségek reális felmérésével teljesíthető pályát jelöl ki az egyes gazdasági ágazatok számára. Ezek alapján állíthatóak össze azok az ágazati stratégiák, melyek a vállalatok növekedésének segítésén keresztül az ország egészének versenyképességét is javítani tudják majd. (A határozott stratégia kiemelten fontos, mivel a felmérések szerint a bizonytalanság a kkv-k egyik legnagyobb prolémája.)