Jobban is használhatnánk az EU-s forrásokat?

Az európai uniós források felhasználásának mielőbbi átcsoportosítását javasolja az MGYOSZ annak érdekében, hogy a tartós, de már rövid távon is érzékelhető gazdasági növekedést és munkahelyteremtést biztosító projektek kapjanak ilyen pénzügyi támogatást. A munkaadói szervezet ezzel összhangban ágazati szintű, a kormány és az egyes szakterületek által közösen kidolgozott jövőképeket látna szívesen, amelyekhez a vállalatok a stratégiájukat igazíthatják.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

 


Kép:EU

Az európai munkaadói szervezet, a BusinessEurope levélben tett javaslatot az Európa Tanács elnöke, Herman Van Rompuy számára a pénzügyi konszolidációt és a gazdasági növekedés serkentését elősegítő lépésekre. E javaslatok közül a BusinessEurope magyarországi tagja, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) hazánk szempontjából is kiemelten fontosnak tartja az EU-támogatások átstrukturálására vonatkozó elképzelést. Ennek lényege, hogy az uniós strukturális alapok le nem hívott összegeit a növekedést, a munkahelyteremtést és az egyes országokban elkerülhetetlen szerkezeti reformok végrehajtását rövidtávon is elősegítő csatornákba javasolja terelni. (A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) globális foglalkoztatásról szóló éves jelentése szerint a fenntartható növekedés beindításához és a társadalmi kohézió megőrzéséhez a világra 600 millió új produktív munkahely megteremtésének sürgősen megoldandó feladata hárul a következő évtizedben.)

Magyarországon ez a pénzügyi támogatás - részben az EU formális és informális elvárásai következtében - a mai napig jelentős részt olyan projektekbe áramlik, amelyek gazdaságélénkítő és munkahelyteremtő hatása nehezen, csak többszörös áttéteken keresztül érvényesülhet. Az MGYOSZ megvizsgálandónak tartja, hogy a szinte befagyott vállalkozói hitelpiac élénkítésére allokálhatóak-e további uniós források, mert a hitelpiac állapota nemcsak a kis, hanem a közepes és annál nagyobb vállalatok számára is jelentős veszélyekkel jár mára.

Az MGYOSZ egyetért a kormánnyal abban, hogy a gazdaság növekedési pályára állításához az eladósodottság csökkentése és jelentős munkahelyteremtés szükséges. Ennek megfelelően az uniós források felhasználását is ennek a két célkitűzésnek megfelelően javasolt priorizálni. A támogatások átcsoportosítását az is segíti, hogy az EU-források felhasználásának újratervezésére irányuló egységes európai munkaadói fellépés nyomán várhatóan nőni fog a kormány mozgástere ebben a kérdésben.

35 milliárd euró támogatás
Évi 30 ezer európai munkahelyet teremthet az EU új vállalkozás-finanszírozási programja - a COSME és a Horizon 202. 2011 közepéig 175 ezer munkahely teremtéséért és megőrzéséért feleltek az EU versenyképességi programjai, miközben 7,2 milliárd eurós támogatást nyújtottak bankgaranciák és beruházási tőke formájában. A tervek szerint a 2013-as zárásra 35 milliárd eurónyi támogatást helyeznek ki, és közel 380 ezer munkahely biztonságát teremtik meg a most futó programok.

A munkaadók szerint elsősorban olyan projektek számára érdemes uniós forrásokat biztosítani, amelyek hosszú távon is fennmaradó munkahelyek létrejöttével járnak, szemben például a rövidtávú keresletnövelésre illetve a kifejezetten hosszú távú, indirekt megtérülésre építő infrastrukturális beruházásokkal. Az EU-támogatások átgondolt átcsoportosításának érdekében az MGYOSZ célszerűnek tartja egy munkabizottság felállítását, ahova a munkaadói érdekképviseletek is meghívást nyernek.

Az EU-források elosztásának átalakítása természetesen csak szükséges, de nem elégséges feltétele a gazdasági növekedés ösztönzésének: ennek érdekében egyrészt a bürokrácia csökkentésére, másrészt olyan megalapozott, a vállalkozások és a szakma bevonásával kidolgozott komplex stratégiára van szükség, mely a lehetőségek reális felmérésével teljesíthető pályát jelöl ki az egyes gazdasági ágazatok számára. Ezek alapján állíthatóak össze azok az ágazati stratégiák, melyek a vállalatok növekedésének segítésén keresztül az ország egészének versenyképességét is javítani tudják majd. (A határozott stratégia kiemelten fontos, mivel a felmérések szerint a bizonytalanság a kkv-k egyik legnagyobb prolémája.)

Támogatás munkahely megőrzéshez és teremtéshez
A meglévő foglalkoztatási kapacitás megtartására, a csoportos létszámleépítés elkerülésére központi munkahelymegőrző programot indított a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), amelynek keretében február 14-étől június 30-áig vissza nem térítendő támogatásra lehet pályázni - közölte Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikai államtitkár hétfőn az MTI-vel. Hangsúlyozta, hogy a foglalkoztatás szempontjából az új munkahelyek létesítése mellett a meglévő kapacitások megőrzése is fontos, ezért a tárca a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból 500 millió forint erejéig vissza nem térítendő támogatást nyújt a központi munkahelymegőrző programjában, amelyet a munkaügyi központok valósítanak meg. A tárca számításai szerint a programra fordítható keret felhasználásával közvetlenül egy-kétezer, közvetve kettő-négyezer munkahely őrizhető meg.
Czomba Sándor elmondta, hogy a munkahelyek megőrzésére a munkaügyi központok február 14-étől pályázhatnak az NGM foglalkoztatásért felelős helyettes államtitkárságnál. Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy a munkahelymegőrző program keretében biztosított vissza nem térítendő támogatást csak azok a munkaadók kaphatnak, amelyek az adóváltozások következtében az elvárt béremelést valamennyi folyamatosan foglalkoztatott munkavállalónál végrehajtották. Támogatást kaphatnak a legalább 50 főt, hátrányos térségben legalább 25 főt foglalkoztatók legfeljebb hat hónapra a létszámleépítés megelőzésére. A program keretében nyújtható munkahelymegőrző támogatás havi mértéke munkavállalónként a kötelező legkisebb minimálbér 120 százaléka lehet, amely 2012-ben 111.600 forint. A központi programban nyújtott munkahelymegőrző támogatást a munkaügyi központok biztosítják, a támogatás iránti igényt a munkáltató székhelye, illetve telephelye szerint illetékes kirendeltség fogadja, és a vissza nem térítendő támogatásra vonatkozik a csekély összegű (de minimis) támogatásra vonatkozó szabály - mondta az államtitkár.
Czomba Sándor államtitkár február 7-én jelentette be, hogy a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból (NFA) 10 milliárd forint keretösszeggel munkahelyteremtő beruházások támogatására pályázatot írt ki a Nemzetgazdasági Minisztérium mikro-, kis- és középvállalatoknak. Számítások szerint 2012-ben a 10 milliárd forintos keretből 5.300-5.550 új munkahely létesítéséhez, és 10 ezer meglévő állás megőrzéséhez járulnak hozzá legalább 600-800 vállalkozásnál.

Véleményvezér

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo