Jobban élünk-e mint 20 éve

A politika egyik kedvenc szlogenje, hogy jobban élünk-e mint korábban. A gazdaságban ennek a kérdésnek az egyik legfontosabb mérőszámait a reálkeresetek alakulásában találjuk meg. Erről közölt grafikont a nemzeti hírügynökség.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Hogy jobban élünk-e, mint 20 éve, nem is olyan egyszerű kérdés, mint elsőre hinnénk. Ha ránézünk a nemzeti hírügynökség friss grafikonjára, akkor egy igazán izgalmas hullámvasutat látunk. A legnagyobb hullámvölgy 1995-ben volt, amikor több mint 12 százalékkal csökkentek a reálkeresetek, az emlékezetes Bokros-csomag hatására. Sokat tanult ebből a politika, hiszen a Horn-kormány 1998-as bukását ezzel a hatalmas életszínvonal zuhanással magyarázták a szakértők. Többször nem is volt példa ilyen nagymértékű reálkereset csökkentésre. A legnagyobb emelkedés éve pedig 2002, több mint 13 százalékkal. Ekkor volt az első Orbán-kormány bukása, és a Medgyessy-kormány alakulása. A két politikai tábor, talán épp a Bokros-csomag tanulságaképpen, egymásra licitálva osztogatta a pénzt a különböző szavazó rétegeknek, nyugdíjasoknak, pedagógusoknak, egészségügyi dolgozóknak. Összességében is elmondhatjuk, nem találunk olyan választási évet, ahol negatív lenne a reálkereset görbéje.

Hogy végül is jobban élünk-e, mint 20 éve, arra határozott igennel válaszolhatunk, inkább ennek mértéke a kérdés. Egyrészt, mert a 2-3 százalékos reálkeresetnövekedést stagnálásnak éljük meg, ami a technikai fejlődés miatt, akár egy valóságos megközelítés is lehet. Másrészt a fogyasztói szokásokat is kalkulálni kell, amelyek főként az utóbbi években drasztikusan megváltoztak és amit a gazdaságtan a tárgyak értékcsökkenésével próbál kiszámolni. Itt a tárgyak erkölcsi avulásáról, vagy amortizációjáról van szó, amely a divatcikkek számának növekedése miatt egyre gyorsabb. Egy példa, ha régen vettünk egy cipőt 10 ezer forintért, az bőrből volt és 10 évig használhattuk. Ha ma veszünk egy cipőt, akkor az műanyagból, vagy vászonból van, ugyanúgy 10 ezer forint és 2 év múlva kidobhatjuk, mert tönkremegy. Vagyis 10 év alatt, ötször annyit költünk lábbelire, mint korábban, de ezt a statisztika nem mutatja. És így van ez szórakoztatóipari, háztartási gépekkel, autókkal.

Összességében tehát úgy lehet válaszolni a kiinduló kérdésre, hogy egy picit jobban élünk, mint 20 éve, de sajnos nem sokkal.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo