A nemzetközi hitelminősítő közölte: ennek alapján a világgazdasági szintű államadósi szektor kilátását az eddigi romlóról semlegesre javította.
A ház a lépés indokai között kiemelte az európai energiahordozó-árak markáns csökkenését és a kínálati oldalról jelentkező hiányok kockázatának enyhülését.
A Fitch londoni elemzői szerint ezek a tényezők azt jelentik, hogy a legtöbb európai gazdaság elkerüli a recessziót, és az infláció lassulásnak indul.
A hitelminősítő hangsúlyozza, hogy az általa szuverén besorolással ellátott feltörekvő gazdaságok osztályzat-kilátási egyenlege 2011 óta nem volt olyan kedvező, mint most, jóllehet ez tükrözi azt is, hogy ebben a csoportban a 2020-2022 között végrehajtott számos leminősítés nyomán jelenleg szélesebb a minősítési mozgástér.
A Fitch Ratings megjegyzi, hogy a besorolási listáján szereplő feltörekvő térségi szuverén adósok 16 százalékára rendkívüli adóskockázatra figyelmeztető "CCC plusz" vagy ennél gyengébb osztályzat van érvényben, és ez rekord.
A feltörekvő európai térség hitelpiaci kondíciói a Fitch értékelése szerint ugyanakkor stabilak, miután a közép- és kelet-európai gazdaságok lefelé mutató téli energiaellátási kockázatai nem materializálódtak, sőt az országcsoport energiadinamikája jelentősen javult.
Az energiahordozók árfolyama sokkal alacsonyabb, a tél ellátási problémák nélkül telt, a készletek szezonális csúcsok környékén járnak, és az új szállítási megállapodások a 2023-2024-es téllel kapcsolatos aggályokat is enyhítik - áll a hitelminősítő félévi jelentésében.