Itt az újabb pofon Magyarországnak

A befektetésre ajánlott sáv alsó szélére csökkentette hétfőn Magyarország hosszú futamú szuverén forint- és devizaadósi besorolását az amerikai Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő, arra a véleményére hivatkozva, hogy romlanak a fő költségvetési és gazdasági mutatók, és az IMF és az EU pénzügyi védőprogramja is "véges".

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nemzetközi hitelminősítő londoni bejelentése szerint az eddigi "BBB"-ről "BBB mínusz"-ra romlik a hosszú lejáratú állami kötelezettségek besorolása, és az új osztályzatra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás érvényes. Hasonló mértékben gyengítette a cég a Budapestre külön érvényes hosszú futamú besorolást is. A rövid távú "A-3" osztályzatokat megerősítette a Standard & Poor's. Ha az S&P az új szintről tovább rontja a hosszú futamú magyar adósosztályzatot, azzal Magyarország ennél a cégnél átkerülne a befektetésre ajánlott sávból a spekulatív, magas hozamú "BB" kategóriába.

Jelenleg két EU-tagállam, Románia és Lettország besorolása van a "BB" sávban, "BB plusz" osztályzattal. Romániát az S&P mellett a Fitch Ratings is ezen a spekulatív besorolási szinten tartja nyilván. Románia az egyetlen EU-tagállam, amelyre több hitelminősítő is spekulatív osztályzatot tart érvényben.

A térségbeli országok hosszú futamú adóskockázati besorolásai a nemzetközi hitelminősítőknél (sorrendben S&P, Fitch, Moody's):
Magyarország: BBB mínusz, BBB, A3
Csehország: A, A plusz, A1
Szlovákia: A plusz, A plusz, A1
Szlovénia: AA, AA, Aa2 Lengyelország: A mínusz, A mínusz, A2
Románia: BB plusz, BB plusz, Baa3
Oroszország: BBB, BBB, Baa1
Horvátország: BBB mínusz, BBB mínusz, Baa3
Bulgária: BBB, BBB mínusz, Baa3
Ukrajna: CCC plusz, B, B1
Észtország: A, A mínusz, A1
Lettország: BB plusz, BBB mínusz, Baa1
Litvánia: BBB, A mínusz, A2

Hat százalékos GDP esés?

A Standard & Poor's a magyar adósosztályzat hétfői rontását azzal indokolta, hogy tovább növekszik a közfinanszírozásra nehezedő nyomás a szükségestől elmaradó bevételek miatt, emellett növekszik a kormányadósság rátája is. Az S&P szerint nő annak kockázata is, hogy materializálódnak a pénzügyi szektorból a kormányra háruló kötelezettségek. A cég azzal számol, hogy emelkedni fog a nem teljesítővé váló kinnlevőségek aránya, tekintettel a gazdaság gyengülésére és a meggyengült forintra. Az S&P ezzel kapcsolatban kiemeli, hogy hazai piacra kihelyezett hitelek mintegy fele devizaalapú. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU pénzügyi védőprogramja "jelentős, ugyanakkor véges" támogatást nyújt a kormányzati finanszírozásnak, áll az elemzésben.

A hitelminősítő előrejelzése szerint a magyar hazai össztermék-érték (GDP) az idén 6 százalékkal csökken, és jövőre is még 1 százalékos visszaesés várható. Emiatt nehezebb lesz tartani az idei, 2,9 százalékos felülvizsgált GDP-arányos államháztartási hiánycélt, ráadásul megnőtt a politikai bizonytalanság is, miután Gyurcsány Ferenc kormányfő gyakorlatilag lemondott. Az S&P az elemzés szerint mindazonáltal azt várja, hogy a jelenlegi kormány, és "a következő kormányok" is tartják magukat az IMF/EU-programhoz. A cég előrejelzése szerint a bruttó államadósság jövőre a GDP 83 százalékára nő a tavalyi 73 százalékról. Mindeközben a magánszektor teljesítményét is korlátozó fő szerkezeti problémák, például a közszféra nagy mérete és a még mindig "viszonylag nagyvonalú" szociális ellátó rendszer, továbbra is kezelésre várnak.

A „politikai bénultság" is veszélyes

A Standard & Poor's szerint a negatív kilátás érvényben hagyása a besorolást terhelő, tartósan lefelé ható kockázatokat tükrözi. A magyar gazdaság és a költségvetési helyzet kilátásainak további romlása, a pénzügyi szektor likviditási vagy fizetőképességi problémáinak esetleges jelei, vagy a hosszabb időre elhúzódó "politikai bénultság" újabb leminősítéshez vezethet, áll az elemzésben.

A Standard & Poor's szerint ugyanakkor ha olyan, erős politikai vezetés alakul ki, amely vissza tudja szerezni a befektetői bizalmat, és nekilát a közszféra szükséges reformjának, a magyar adósbesorolás a jelenlegi szinten stabilizálódhat.

Magyarországra a három nagy hitelminősítő jelenleg három különböző szuverén osztályzatot tart érvényben, ezek közül a Standard & Poor's által most megadott "BBB mínusz" a leggyengébb. A Fitch Ratings egy fokozattal jobb, "BBB" szintű, a Moody's Investors Service pedig még elsőrendű befektetői "A3"-as besorolással tartja nyilván a magyar adósságot. A Moody's magyar osztályzata három fokozattal jobb, mint az S&P-é.

Véleményvezér

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten 

Kitoloncolják őket, ha mégis jönnének.
Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre

Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre 

Szijjártó Péter szerint szabad a szerelem Magyarországon.
Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo