Itt sem Magyarország vezeti a listát

Az Egyesült Államok a világ leginkább versenyképes állama, utána Hong Kong, Szingapur, Hollandia és Svájc következik. Magyarország 63 állam rangsorában versenyképesség szempontjából a 47. helyen áll.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Svájcban és Szingapurban működő IMD Intézet évtizedek óta adja ki a legkülönbözőbb gazdasági és társadalmi tényezők alapján készülő rangsort. A sok éves tapasztalatok szerint a versenyképességben élen járó államok helyezése kevéssé változik.

Az IMD campusa
imd.org

Az élbolyban lévő országokra általában jellemző, hogy az állam jelentős mértékben támogatja a közoktatást, a kutatást és fejlesztést, a kereskedelmet és vonzza külföldről a tehetséges embereket és alacsony a korrupció. A siker fő kulcsa mindenütt a színvonalas képzés és a tehetség támogatása.

A választások után sem vált ütemet a gazdaság
A Fidesz-KDNP újabb kétharmados többsége várhatóan maga után vonja az egycentrumú magyar modell korábbinál is markánsabb kiépítését. A versenyképesség folytatódó romlása, az EU-val való viszony kiéleződése, az EU-támogatások 2020 után csak mértékében bizonytalan csökkenése azonban nagy kihívást jelent e politika fenntarthatóságával kapcsolatban.

Az elmúlt időszakban egyre nagyobb szerepet játszik a digitalizáció. A vezető országok többnyire ebben is élen járnak, de vannak kivételek: Luxemburg, amely a 8. helyen áll a versenyképességben, a digitalizációban csak a 20.-on. Ugyanakkor Finnország, amely a 15. helyet foglalja el a listán, digitális területen a 4.-iket.

Általáos tapaszutalat az is, hogy a bizonytalan politkai viszonyok súlyosan befolyásolják a versenyképességet. Ezért került a sereghajtók közé Görögország (57.), Kolumbia (58.), Ukrajna (59) Venezuela és Brazília.

A listát egyébkénrt Horvátország és Mongólia zárja. Magyarország tavaly az 52., idén a 47. helyre került, a balti államok, Lengyelország., Szlovénia a harmincas helyeken állnak, Csehország a 29. helyre került. A térségből Bulgária, Románia és Szlovákia kapott rosszabb helyezést, mint Magyarország. 

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo