A Svájcban és Szingapurban működő IMD Intézet évtizedek óta adja ki a legkülönbözőbb gazdasági és társadalmi tényezők alapján készülő rangsort. A sok éves tapasztalatok szerint a versenyképességben élen járó államok helyezése kevéssé változik.
Az élbolyban lévő országokra általában jellemző, hogy az állam jelentős mértékben támogatja a közoktatást, a kutatást és fejlesztést, a kereskedelmet és vonzza külföldről a tehetséges embereket és alacsony a korrupció. A siker fő kulcsa mindenütt a színvonalas képzés és a tehetség támogatása.
Az elmúlt időszakban egyre nagyobb szerepet játszik a digitalizáció. A vezető országok többnyire ebben is élen járnak, de vannak kivételek: Luxemburg, amely a 8. helyen áll a versenyképességben, a digitalizációban csak a 20.-on. Ugyanakkor Finnország, amely a 15. helyet foglalja el a listán, digitális területen a 4.-iket.
Általáos tapaszutalat az is, hogy a bizonytalan politkai viszonyok súlyosan befolyásolják a versenyképességet. Ezért került a sereghajtók közé Görögország (57.), Kolumbia (58.), Ukrajna (59) Venezuela és Brazília.
A listát egyébkénrt Horvátország és Mongólia zárja. Magyarország tavaly az 52., idén a 47. helyre került, a balti államok, Lengyelország., Szlovénia a harmincas helyeken állnak, Csehország a 29. helyre került. A térségből Bulgária, Románia és Szlovákia kapott rosszabb helyezést, mint Magyarország.