Itt sem Magyarország vezeti a listát

Az Egyesült Államok a világ leginkább versenyképes állama, utána Hong Kong, Szingapur, Hollandia és Svájc következik. Magyarország 63 állam rangsorában versenyképesség szempontjából a 47. helyen áll.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Svájcban és Szingapurban működő IMD Intézet évtizedek óta adja ki a legkülönbözőbb gazdasági és társadalmi tényezők alapján készülő rangsort. A sok éves tapasztalatok szerint a versenyképességben élen járó államok helyezése kevéssé változik.

Az IMD campusa
imd.org

Az élbolyban lévő országokra általában jellemző, hogy az állam jelentős mértékben támogatja a közoktatást, a kutatást és fejlesztést, a kereskedelmet és vonzza külföldről a tehetséges embereket és alacsony a korrupció. A siker fő kulcsa mindenütt a színvonalas képzés és a tehetség támogatása.

A választások után sem vált ütemet a gazdaság
A Fidesz-KDNP újabb kétharmados többsége várhatóan maga után vonja az egycentrumú magyar modell korábbinál is markánsabb kiépítését. A versenyképesség folytatódó romlása, az EU-val való viszony kiéleződése, az EU-támogatások 2020 után csak mértékében bizonytalan csökkenése azonban nagy kihívást jelent e politika fenntarthatóságával kapcsolatban.

Az elmúlt időszakban egyre nagyobb szerepet játszik a digitalizáció. A vezető országok többnyire ebben is élen járnak, de vannak kivételek: Luxemburg, amely a 8. helyen áll a versenyképességben, a digitalizációban csak a 20.-on. Ugyanakkor Finnország, amely a 15. helyet foglalja el a listán, digitális területen a 4.-iket.

Általáos tapaszutalat az is, hogy a bizonytalan politkai viszonyok súlyosan befolyásolják a versenyképességet. Ezért került a sereghajtók közé Görögország (57.), Kolumbia (58.), Ukrajna (59) Venezuela és Brazília.

A listát egyébkénrt Horvátország és Mongólia zárja. Magyarország tavaly az 52., idén a 47. helyre került, a balti államok, Lengyelország., Szlovénia a harmincas helyeken állnak, Csehország a 29. helyre került. A térségből Bulgária, Románia és Szlovákia kapott rosszabb helyezést, mint Magyarország. 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo