Permanensen változó, bonyolult és adóelkerülést ösztönző adórendszer.
Korrupció a politikában és a magángazdaságban.
Az évet ellentmondásos és egymást kioltó politikai folyamatok jellemezték. Bár a bürokráciában és a médiaszabályozás terén történtek kisebb, kedvező irányú változások, a kormányra 2007-ben nemcsak politikai, de intézményes értelemben is az instabilitás vált jellemzővé, és a permanens szerkezeti és személyi átalakulás jelentősen nehezítette a hatékony kormányzati munkát.
A reformok folytatódtak ugyan, de erősödött a reformokkal kapcsolatos politikai hezitálás. A kormány ugyan sikert ért el egyes területeken a kiadások csökkentésében, a közszféra létszámának lefaragásában, de a komoly érdeksérelmekkel járó szerkezeti átalakításokhoz már hiányzott a politikai támogatás. Az erős kormányellenes hangulat kedvezett a szélsőjobboldalnak is, mely a Magyar Gárda megalakulásával jelentőset lépett előre az intézményesülés útján, kihasználva az erősödő romaellenes tendenciákat a magyar társadalomban.
Gazdaság: változatlan helyzet
A magyar gazdaság kockázatait mérő EcoRisk értéke 2007 végén 52,6 pontot ért el (egy évvel korábban 52,3 pont volt). Az év átlagában az EcoRisk 52,4 ponton állt (a 2006-os 55,1-hez képest), vagyis a gazdasági kockázatok alig változtak, és továbbra is a közepes tartományban maradtak.
A négy alindexből 2007 negyedik negyedévében (az egy évvel korábbival összehasonlítva) három - a pénzügyi, az egyensúlyi és a munkapiaci - enyhén javult, míg a negyedik, a konjunktúra állását jelző mutató jelentősen romlott. Az EcoRisk 2007-ben annak ellenére nem mutatott jobb eredményt, hogy az államháztartás hiánya tavaly drasztikusan csökkent. Ennek hátterében a kiigazítás kedvezőtlen szerkezete áll. A tavalyi, 2007-es év ellentmondásos, paradox esztendő volt a magyar gazdaságban: az egyensúlyi helyzet javult, az ország versenyképessége azonban romlott.
A kiigazító csomag befagyasztotta a belső piaci konjunktúrát.
A lakosság nettó megtakarítási pozíciója jelentősen romlott.