Instabil kormány, nagy kockázat

Az utóbbi évet a politikában és a gazdaságban is ellentmondásos folyamatok jellemezték. A politikában nem csökkent a 2006-ban jelentősen megemelkedett kockázat, a gazdaságban a kockázat az előző évihez képest alig változott, és továbbra is a közepes tartományban maradt. Ezt állapítja meg a Political Capital Institute és a Figyelő szakértői által idén is elkészített, az elmúlt évet értékelő Országjelentés, amely vezető magyar gazdasági és politikai elemzők segítségével ad összegzést Magyarország helyzetéről.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kiemelt kockázatú területek (politika):
Erősödő romaellenesség, etnikai feszültségek és szegregáció.

Permanensen változó, bonyolult és adóelkerülést ösztönző adórendszer.

Korrupció a politikában és a magángazdaságban.
Az évenként nyilvánosságra hozott politikai kockázati index (PRI) értéke 2007-ben - az előző évhez hasonlóan - 66 pont volt. Ennek alapján hazánk továbbra is az alacsony kockázati sáv alsó, a közepes kockázati sávhoz közeli harmadában helyezkedik el. A 2006-ban megemelkedett politikai kockázatok 2007-ben sem mérséklődtek, így hazánk továbbra is politikai "mélyponton" maradt.

Az évet ellentmondásos és egymást kioltó politikai folyamatok jellemezték. Bár a bürokráciában és a médiaszabályozás terén történtek kisebb, kedvező irányú változások, a kormányra 2007-ben nemcsak politikai, de intézményes értelemben is az instabilitás vált jellemzővé, és a permanens szerkezeti és személyi átalakulás jelentősen nehezítette a hatékony kormányzati munkát.

A reformok folytatódtak ugyan, de erősödött a reformokkal kapcsolatos politikai hezitálás. A kormány ugyan sikert ért el egyes területeken a kiadások csökkentésében, a közszféra létszámának lefaragásában, de a komoly érdeksérelmekkel járó szerkezeti átalakításokhoz már hiányzott a politikai támogatás. Az erős kormányellenes hangulat kedvezett a szélsőjobboldalnak is, mely a Magyar Gárda megalakulásával jelentőset lépett előre az intézményesülés útján, kihasználva az erősödő romaellenes tendenciákat a magyar társadalomban.

Gazdaság: változatlan helyzet

A magyar gazdaság kockázatait mérő EcoRisk értéke 2007 végén 52,6 pontot ért el (egy évvel korábban 52,3 pont volt). Az év átlagában az EcoRisk 52,4 ponton állt (a 2006-os 55,1-hez képest), vagyis a gazdasági kockázatok alig változtak, és továbbra is a közepes tartományban maradtak.

A négy alindexből 2007 negyedik negyedévében (az egy évvel korábbival összehasonlítva) három - a pénzügyi, az egyensúlyi és a munkapiaci - enyhén javult, míg a negyedik, a konjunktúra állását jelző mutató jelentősen romlott. Az EcoRisk 2007-ben annak ellenére nem mutatott jobb eredményt, hogy az államháztartás hiánya tavaly drasztikusan csökkent. Ennek hátterében a kiigazítás kedvezőtlen szerkezete áll. A tavalyi, 2007-es év ellentmondásos, paradox esztendő volt a magyar gazdaságban: az egyensúlyi helyzet javult, az ország versenyképessége azonban romlott.

Kiemelt kockázatú területek (gazdaság):
Rendkívül magas a munkát terhelő adóék.

A kiigazító csomag befagyasztotta a belső piaci konjunktúrát.

A lakosság nettó megtakarítási pozíciója jelentősen romlott.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo