Tovább romlott a világgazdaság állapota 2012 júliusa óta, és a felerősödő kockázatok miatt lassabb növekedés várható a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tokiói idő szerint kedd reggel nyilvánosságra hozott Világgazdasági Kilátások kiadványa szerint. Az idén a friss prognózis szerint a világgazdaság egésze 3,3, jövőre 3,6 százalékos éves GDP-növekedést mutathat fel. Az IMF az euróövezetben erre az évre 0,4 százalékos visszaeséssel, 2013-ra 0,2 százalékos, az Egyesült Államokban 2,2, illetve 2,1 százalékkal bővüléssel számol.
Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
A legfontosabb kérdés most az, hogy a világgazdaság csak az elhúzódó kilábalásnak egy újabb turbulens időszakához érkezett, vagy a mostani lassulás tartós hatásokon alapszik. A válasz a friss kiadvány szerint azon múlik, hogy az európai és amerikai döntéshozók képesek-e előremutató módon megbirkózni az előttük álló rövid távú kihívásokkal.
Egyelőre kérdéses, hogy megszületnek-e a várt döntések
Lassul a növekedés
Az IMF a világgazdaság egészére 3,3 százalékos idei és 3,6 százalékos jövő évi GDP-növekedést vár, ami 0,2, illetve 0,3 százalékponttal alacsonyabb a júliusban közzétett előrejelzésnél.
Az euróövezetben az idén 0,4 százalékos gazdasági visszaesést, jövőre 0,2 százalékos növekedést vár a Valutaalap.
Az Egyesült Államokban pedig az idén 2,2 százalékkal, 2013-ban 2,1 százalékkal bővülhet a GDP.
A kínai gazdaság a 2011. évi 9,2 százalékos bővülés után az idén 7,8 százalékkal, 2013-ban 8,2 százalékkal nőhet.
A japán GDP az idei 2,2 százalékot követően 1,2 százalékkal emelkedhet 2013-ban.
A magyar gazdaság növekedési kilátásait az IMF számottevően rontotta: az idén a korábbi stagnálás helyett 1 százalékos visszaesést, jövőre 0,8 százalékos bővülést várnak (az áprilisi adat még 1,8 százalék volt).
Ennek értelmében az európai politikusoknak olyan intézkedésekről kell dönteniük, amelyek javítanak az euróövezet perifériájához tartozó államok pénzügyi helyzetén. "Az Európai Központi Bank megtette a maga részét, s most a nemzeti döntéshozókon a sor, hogy aktiválják az európai mentőalapot (ESM), és olyan hiteles útvonalat jelöljenek ki, amely egy bankunió bevezetéséhez és a szorosabb költségvetési integrációhoz vezet" – idézett az MTI az IMF kiadványból. Az amerikai politikusoknak pedig meg kell akadályozniuk azt a jelentős és automatikus adóemelést és kiadáscsökkentést, amit a szövetségi adósságplafonra vonatkozó jelenlegi szabályozás előír, és kézzelfogható előrelépést kell felmutatniuk a költségvetés fenntarthatóságának kialakításában.
Mérséklődhet az infláció
Az euróövezeti infláció az idei 2,3 százalék után jövőre az Európai Központi Bank 2 százalékos célja alá, 1,6 százalékra süllyed.
Az Egyesült Államokban a fogyasztói árak drágulási üteme az idei 2,0 százalékról 1,8 százalékra lassul.
A válságkezelés a Valutaalap szerint olyan ponthoz ért, ahol döntéshozók előtt álló feladatok komoly kihívást jelentenek. A szervezet előrejelzései azonban azon a feltevésen alapulnak, hogy a politikusok döntenek a kulcsfontosságú intézkedésekről, jóllehet nagyon nehéz megjósolni, hogy mekkora annak valószínűsége, hogy ezek a döntések valóban megszületnek.
A rugalmas reagálás lehetőségét fenn kell tartani
Mérséklődő hiányadatok
A Valutaalap számításai szerint a világgazdaság egészében az idei 4,2 százalék után 3,5 százalékra csökken jövőre a GDP-arányos költségvetési hiány. Az Egyesült Államokban 8,7 százalékról 7,3 százalékra, az euróövezetben pedig 3,3 százalékról 2,6 százalékra mérséklődik ez a mutató.
Az IMF szakemberei emlékeztetnek arra, hogy a fejlett országokban pozitív hatással van a pénzügyi stabilitásra, a kibocsátásra és a foglalkoztatásra a jegybankok által teremtett likviditásbőség, jóllehet elképzelhető, hogy ez a hatás egyre halványabbá válik. Számos országban a kormányzatok kézzelfogható módon hozzáláttak a magas deficitek csökkentéséhez, de a bizonytalanság, az alacsony a bizalom és a pénzügyi szektor gyengesége miatt a jelentős költségvetési eredményekhez általában alacsony növekedés vagy recesszió párosul. A fejlődő és felzárkózó országokban pedig a döntéshozók azon tanakodnak, hogy miként alakítsák gazdaságpolitikájukat ilyen mértékű külső kockázatok mellett.
A Valutaalap szerint a fejlődő piacokon fenn kell tartani azt a képességet, hogy a gazdaság rugalmasan tudjon reagálni a sokkokra. Ehhez szükséges a kiegyensúlyozott költségvetési pozíciók megtartása, illetve az infláció és hitelállomány féken tartása.
Magyar delegáció Tokióban
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank éves október 9-14. között megtartásra kerülő közgyűlésén, Tokióban a jegybank a Nemzetgazdasági Minisztérium (ngm) képviselői és részt vesznek. Az ngm-et Pleschinger Gyula adó- és pénzügyekért felelős államtitkár és Zsarnóci Csaba pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkár képviseli. A Magyar Nemzeti Banktól Simor András elnök és Király Júlia alelnök csatlakozott a delegációhoz, amely tagja Varga Mihály IMF-tárgyalásokat vezető tárca nélküli miniszter is. A közgyűlésen – korábbi tájékoztatás szerint - az IMF vezetői és a magyar delegáció egyeztetnek a tervezett hitelmegállapodásról.