Így lehetne erős Európa

Az európai parlamenti választások kapcsán elkészítette javaslatait a BUSINESSEUROPE, a 35 ország 41 munkaadói szervezetét tömörítő brüsszeli szervezet. A javaslatok alapvetően pozitív képet festenek az elkövetkező 5 évben globálisan növekvő európai versenyképességről. A BUSINESSEUROPE által kitűzött célok megvalósulásával 2019-ig az uniós tagállamok GDP-je akár átlagosan 5%-os növekedést is elérhet, ami nagyságrendileg 1,250 euró többletet jelent minden európai állampolgárnak egy évben. Európa tehát visszaszerezheti vezető pozícióját a nemzetközi gazdaságban, amennyiben a várt reformok megvalósulnak.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A BUSINESSEUROPE évenként kiadott gazdasági jelentése, a Reform Barometer szerint idén az Európai Bizottság által javasolt reformoknak mindössze 23%-át hajtották végre a tagállamok, ami jelentősen csökkentheti az EU versenyképességét. Az EU globális teljesítményét vizsgáló jelentés alapján idén az EU teljes adóterhe 50%-kal több, mint az Egyesült Államoké, és 30%-kal magasabb, mint Japáné.  Eközben az átlagos adóék az alacsony jövedelmű dolgozók körében 40%-kal magasabb, mint az említett két országban. Egyre csökken a K+F beruházások mértéke és az EU részesedése a nemzetközi szabadalmi bejelentésekből. A vállalkozások indításának adminisztratív követelményei ugyanakkor háromszor annyi terhet jelentenek az EU-ban, mint a konkurens fejlett gazdaságokban.

Kép:Pixabay

Három nehéz év után most fordulóponthoz érhetett Európa. A BUSINESSEUROPE szerint amennyiben a következő változások 2019-ig végrehajtásra kerülnek, van kilátás a növekedésre:

Erős Európa: A pozitív változásokhoz a következő években elengedhetetlen az energia árak versenyképessé tétele. Ehhez kiegyensúlyozott versenyre van szükség versenytársakkal valamint  egyensúlyba kell hozni a termelést és a versenyt. A reális és végrehajtható klímapolitikai célokkal összhangba kell állítani az üvegházhatású gázok kibocsátásáról szóló célokat.

Innovatív Európa: Egy innovatív Európa megteremtéséhez az Európai Unió kutatásra fordított befektetése el kell, hogy érje a GDP 3%-át. Ezen kívül az EU-nak az élen kell járnia a digitális forradalomban, mivel ez alapvetően átalakítja a gyártási és szolgáltatói ágazatot. A globális innováció magával hozza a termelékenységet, a növekedést és a munkahelyteremtést.(Ebben a pályázati ciklusban külön pénzt szán az Unió az innovatív kkv-knak.)

Versenyképes Európa: Az EU képes a világ legnagyobb exportőre maradni, ha ipari versenyképességét javítja és az ipari termelés eléri a GDP 20%-át. Ehhez azonban az európai szolgáltatásokat és termékeket egyre inkább ki kell terjesztenie a globális piacra, valamint csökkentenie kell az adó és a szabályozási terheket.

Tehetséges Európa: Fontos cél, hogy az Európai Unió rendelkezzen a világ legdinamikusabb, a legképzettebb és a leginkább mobilis belső munkaerőpiaca felett. Ehhez a képzésre kell összpontosítani, hiszen fontos, hogy a fiatalok megfeleljenek a vállalatok elvárásainak, főleg az olyan bővülő területeken, mint például az információs technológia. Ezen kívül csökkenteni kell a munkanélküliséget főképp a fiatalok körében, a szociális védelem érdekében pedig meg kell teremteni egy hosszú távon is fenntartható nyugdíjrendszert. Mindez Európa polgárainak javát szolgálja, hiszen akár évente 1,4 millióval is növekedhet a munkahelyek száma. (Magyarország a 40. helyre került 103 ország közül abban a felmérésben, amely azt vizsgálta, hogy melyik ország, hogyan gazdálkodik a tehetségeivel. A régióban minden ország jobban teljesít nálunk.)

Egységes Európa: Az egységes piac megteremtésére versenynövelő intézkedéseket kell hozni az EU forrásokból, például a határokon átnyúló energia, a közlekedés, vagy a digitális infrastruktúra területén. Kereskedelmi partnerséget kell létrehozni az Egyesült Államokkal és Japánnal, valamint más kereskedelmi lehetőséget jelentő országokkal, például Ázsiában vagy Dél-Amerikában. Egységesíteni kell a piaci szabályokat az új gazdasági partnerekkel. Mindezek fokozhatják az uniós belső kereskedelmet és az ellátási lánc integrációját.

Rugalmas Európa: A következő 5 évben az EU-nak túl kell lépnie a pénzügyi válságon és lépéseket kell tennie, hogy megvédje magát a jövőbeni negatív hatásoktól. A bankuniónak be kell fejeznie a gazdasági és monetáris unió megerősítését, a pénzügyi ágazatot „töredezettség-mentessé” kell tenni. Az alternatív vállalati finanszírozást, mint például az elérhető kockázati tőkét, szélesebb körben elérhetővé kell tenni, hogy csökkenjen a pénzügyi függőség. Továbbá el kell érni, hogy az államadósság az EU28-ban a GDP 87%-a alá csökkenjen.

Vállalkozó Európa: Az Európai Uniót a következő 5 évben a vállalkozások számára úgy kell ismertté tenni, mint a világ legjobb befektetési környezete. Ehhez egységesebb befektetési környezettel és megnövekedett fogyasztói kereslettel kell támogatni a kkv-kat és a startupokat. Valamint csökkenteni kell a vállalkozási költségeket, amely jelenleg az Egyesült Államok vállalkozási költségeinek a duplája. Ezek az intelligens szabályozások fokozhatják a versenyképességet. (Bárki lehet startup, a lényeg a sajátos attitűd, cégkultúra és működési modell.)

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo