Az Opten 2022-es adatai szerint mintegy 153 ezer társas családi vállalkozás működik Magyarországon, míg az egyéni vállalkozókat és az egyszemélyes cégeket is ide számítva a családi hátterű vállalkozások száma már a 900 ezret is meghaladja. Közülük 2 ezer családi cég büszkélkedhet milliárdos árbevétellel, így komoly szerepük van a hazai gazdaság teljesítménye szempontjából.
„Kormányzati cél, hogy a német modellhez hasonlóan idehaza is a családi vállalkozások adják a gazdaság gerincét, ami egy rugalmasabb, válságálló és értékvezérelt vállalati szférát eredményezhet. Kihívásokból pedig akadt bőven az elmúlt években. A K&H kutatása szerint azonban a családi cégek túlnyomó többségének (75 százalék) a jelenlegi gazdasági helyzet csak kisebb mértékben befolyásolja a következő egy évi várakozásait, ami ennek a szektornak a stabilitását mutatja. A K&H családi vállalatok kiválósági díj célja ezért elismerni ezeknek a cégeknek az értékteremtő munkáját és a tágabb társadalom figyelmét is felhívni alapvető fontosságukra" – mondta el Ékes Ákos, a K&H családi vállalatok központ vezetője.
Új szemlélet kell
A Budapesti Corvinus Egyetem Családi Vállalatok Központja azt vizsgálta, hogyan látják a cégvezetők a jövő szervezetét. A kutatásból kiderül, hogy véleményük szerint az innovatív, hatékony, rugalmas és digitális fogalmak jellemzik leginkább. Azt viszont még nem tudják, hogyan érik el ezt a felépítést. A kutatás rávilágít arra, hogy a nemzetközi piacon is jelenlévő vagy külföldi tulajdonban álló cégek jobban megfelelnek a „jövő szervezete képnek”, mint a kizárólag hazai piacra termelő társaik.