Életbiztosításban sem volt még soha ennyi pénz
Az életbiztosításokban lévő tartalékok állománya is történelmi csúcsra ért 2024 végére. A hagyományos biztosításokban és a unit linked (befektetési egységhez kötött) eszközalapokban 2855 milliárd forint gyűlt össze, ami csaknem 10 százalékos növekedés egy év alatt. Annak viszont aligha örülhetnek a biztosítók, hogy a hagyományos életbiztosítások tartalékai tavaly csökkentek, miután egyre kevesebb ilyen szerződést kötnek, a régiek pedig folyamatosan járnak le. Az év végére ismét 700 milliárd forint alá süllyedt a tartalék.
A unit linked alapok miatt nőtt csak a tartalék, 2024 végén már 2160,9 milliárd forint volt, 12 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. A bővülés részben a befolyt díjaknak köszönhető, részben a tőzsdék és a kötvénypiacok teljesítményének. A biztosítók komoly befektetőknek számítanak az állampapírpiacon, december végén csaknem 1500 milliárd forintnyi magyar állampapírt, döntő részben hosszabb lejáratú kötvényt tartottak a mérlegükben. A részvények és befektetési jegyek is fontos szerepet játszanak a befektetéseik között, magyar és külföldi részvényekben és alapokban összesen több mint 2000 milliárd forintnyi biztosítós pénz volt. Ezek döntő részben a unit linked alapok befektetései lehettek.
A teljes biztosítói tartalék az év végén a vagyonbiztosításokkal együtt 3594 milliárd forint volt. A nem életbiztosítások tartalékai azonban az év során változnak attól függően, mikor érkeznek be a díjfizetések, és mikor történnek nagyobb kárkifizetések, ezért jellemzően nem az év végén, hanem a második vagy harmadik negyedévben szoktak a csúcson lenni.