Nemcsak lakosság hitelállománya nőtt új csúcsra 2024-ben, rekordot döntött az év végére a háztartások életbiztosításokban és befektetési alapokban lévő megtakarítása is a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai alapján. A friss számok szerint hazai befektetési alapokban a kisbefektetők 11 193,4 milliárd forintot tartottak 2024 végén, az utolsó hónapban 193 milliárd forinttal nőtt az állományuk.
A háztartások külföldi alapokban is egyre több pénzt tartanak, az utolsó, tavaly novemberi adat szerint 2335,6 milliárd forintjuk volt ilyen eszközökben, vagyis a teljes lakossági befeketésialap-állomány már meghaladhatja a 13,5 ezer milliárd forintot. Ez azt jelenti, hogy lassan több pénzt tarthatnak a háztartások alapokban, mint állampapírban. Különösen igaz lehet ez akkor, ha a kamatfordulókat követően a csaknem 7 ezer milliárd forintnyi Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) állomány jelentős részét kiveszik a befektetők, és nem állampapírba forgatják vissza – hívja fel a figyelmet Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője.
Egyre több pénz megy külföldre
A hazai befektetési alapok teljes kezelt vagyona az év végén 22 832,7 milliárd forint volt. A zártvégű alapok vagyona 4920 milliárd forintra hízott, a nyílt végű alapoké 17 913 milliárd forinton tetőzött. Éves szinten több mint 25 százalékkal nőtt az alapok vagyona, ami részben a beáramlott tőkének, részben a tavalyi kiváló hozamoknak volt köszönhető.
Az alapok egyre több pénzt fektetnek be a külföldi piacokon. A nyílt végű alapok vagyonának több mint az egyharmada már külföldi eszközökben van. Jelenleg a nyílt végű befektetési alapok a vagyonuk alig 13,5 százalékát tartják magyar állampapírokban, sőt külföldi kötvényekben több pénzük van, mint magyar állampapírban. A vagyon több mint fele úgynevezett egyéb külföldi és hazai eszközben található, ezek lehetnek ingatlanok, árupiaci termékek, opciók is, illetve más alapok befektetési jegyei.