Harc a mikromásodpercekért

A bróker nélküli, elektronikus részvénykereskedés és derivatíva-játszadozás elitista biznisz, ahol a gazdagok lesznek gazdagabbak. A nagybefektetők a törvényi szabályozástól mentes titkos alapokban, úgynevezett dark poolokban tőzsdéznek. Sőt a bank a saját javára is kereskedik, az ügyfél ellenében. Piszkos játszmákat tár fel Michael Lewis kriminek beillő könyve, a Flash Boys.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mint minden magára valamit is adó amerikai gazdasági könyv, ez is mesél, a nagy gazdasági összefüggéseket narratívába csomagolva adja el. A nyitójelenet helyszíne a Chicago és New York közötti hegység. A hangulat a bankrablós filmeket idézi: egy 300 millió dolláros, titkos projekt keretében optikai kábelt fektetnek akár a kőhegyeket is áttörve. Ha ugyanis meg kell kerülni egy várost, az négy mikromásodperccel – a másodperc milliomodrészével – lassítja az információ terjedését a kábelen. Az építtető a Wall Street-i óriásoknak akarja bérbe adni a kapacitást ötéves futamidőre, kábelszálanként 10,6 millió dollárért. A bankok először gyanakodnak, aztán felismerik, hogy még a saját klienseiknél is gyorsabbak lehetnek.

Hol volt, hol nem volt

A második fejezet thrillerszerű. Egy Wall Street-i berkekben jelentéktelennek számító kanadai bank, az RBC főbrókere nem érti, hogy amikor leüti az entert egy részvény megvásárlásához, miért tűnik el hirtelen az eladási ajánlat. Mert valaki megvette a részvényt pont előtte. Mi több, az árfolyam hirtelen megugrik. Mintha valaki a gondolataiban olvasna. Hősünk rájön, hogy a piacon mindenki szembesül ezzel a furcsa jelenséggel.

2009 májusában Charles Schumer New York-i szenátor leleplezi, hogy a flash tradeingben – algoritmus-kereskedésben – utazó brókerek megvették azt a lehetőséget, hogy a másodperc törtrészéig látják a vételi ajánlatokat, mielőtt azok bekerülnek a rendszerbe. Ez elég arra, hogy ők gyorsabban felvásárolják a részvényt, és az arra ácsingózó félnek már drágábban adják el. Ehhez kell a nyílegyenes optikai hálózat, amely gyorsabban szállítja az információt. Van olyan flash trader cég, amely az összes tőzsdei cég részvényére rátett egy „elhappolom előled” parancsot: az elektronikus kereskedés algoritmusában már száz darab részvény vásárlásánál életbe lép a mechanizmus. Ezt elsősorban arra használják, hogy képet kapjanak a piaci szereplők viselkedéséről. A felvásárlási parancs beérkezésének időtartalmából pedig kiszámolható, hogy a cég, amely feladta a rendelést, hány kilométerre lehet, milyen optikai kábelt használ, végül pedig, hogy melyik cégről van szó.

Sötét medencék

És ha mindez még nem elég abszurd, jöjjön a legnagyobb pofon a transzparenciának: a nagybefektetők elkerülhetik azt, hogy tranzakcióikat lássa (és másolja) a piac: a megabankoknál dark poolokban adják-veszik a részvényeket.

E sötét medencék szabályai nem ismeretesek. Elképzelhető, hogy a bróker itt is pénzt kap. Ha nem, akkor minek tudható be, hogy a Goldman Sachs poolja az amerikai részvénypiac 2 százalékával ér fel, mégis az itt megtett vételi megrendelések 50 százaléka a medencén belül realizálódott, holott ha mondjuk a New York-i tőzsdén jobb az adott részvény ára, a vételt oda helyezi a pool szervere.

Az elektronikus kereskedelem tehát óriási, rendszerszintű kockázati tényező. 2010. május 6-án néhány perc leforgása alatt az amerikai tőzsdepiac 600 pontot esett. A Procter & Gamble részvényei például az egyik percben szinte értéktelenek voltak, a másikban 100 ezer dollárt értek. Az eset flash crash néven vonult be a gazdaságtörténetbe. A tőzsdefelügyelet a flash tradereket tette felelőssé. De a jelentés csak másodpercekben méri az eseményeket. A mikroszekundum szó elő sem fordul benne.

Michael Lewis lebilincselően izgalmas könyve elképesztő látlelet. Keserű bizonyítéka annak, hogy a pénzügyi rendszert a gazdagok javára cinkelik, olyannyira, mint ahogy azt feltételezni sem mertük. A középosztály tagjai ne is álmodjanak róla, hogy itt labdába rúghatnak.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo