Gyurcsány kérte, hogy a magyar kötvény is legyen fedezet

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök levélben fordult Jose Manuel Barrosóhoz, az Európai Bizottság elnökéhez, és azzal a javaslattal élt, hogy az Európai Központi Bank (EKB) fogadja el hitelműveleteinél fedezetként az eurózónán kívüli országok államkötvényeit is.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ezzel Gyurcsány szerint hozzá lehetne járulni a pénzpiacok stabilizálódásához. A DowJones hírügynökséghez eljutott levelet Gyurcsány Ferenc február 26-án küldte el Barrosónak. Ebben javasolja, hogy a központi bankok és az EKB megfelelő feltételek mellett fogadják el fedezetként a nem euróövezeti tagok állampapírjait.

"Az intézkedés növelheti államkötvényeink iránt a keresletet, mérsékelheti a finanszírozás kockázatait, következésképp az országkockázatokat is" - olvasható a levélben.

Ha az EKB kiterjesztené a fedezetként használt eszközei körét, mérséklődne a likviditás külföldi valutában történő növelésének kockázata, a bankrendszer hiteltevékenysége felélénkülne, több hitelhez jutna a magánszektor és enyhülne a gazdaság visszaesés - érvelt a miniszterelnök a levélben.

Barroso: van pénz, amivel tudunk segíteni

A pénzügyi és gazdasági válság elleni fellépés további összehangolására sürgette az európai uniós tagországok vezetőit az Európai Bizottság a témáról szerdán kiadott újabb javaslatcsomagjában. A testület szokásos heti ülése után tartott sajtótájékoztatóján José Manuel Durao Barroso elnök kijelentette, a tagállamok közelgő újabb csúcstalálkozóján az uniónak meg kell mutatnia, hogy mindent megtesz a munkahelyek elvesztése ellen, a pénzügyi piacok megtisztítása érdekében, valamint azért, hogy vezető szerepet játsszon a fejlett és feltörekvő országokkal folytatott egyeztetéseken a nemzetközi pénzügyi rendszer átalakításáról.

Barroso megerősítette, hogy a bizottság rendelkezik eszközökkel az euróövezet esetleg bajba kerülő országainak megsegítésére, és leszögezte, hogy az EU meg fog oldani minden nehéz helyzetet az övezeten kívüli tagjainak esetében is. A bizottság azt szeretné, ha a pénzügyi rendszer reformjáról gyorsan megegyezés születne, és azt minél gyorsabban sikerülne végrehajtani is.

A bizottság a március 19-20-i brüsszeli csúcsértekezlet elé terjeszti majd jóváhagyásra a javaslatait. Ezek egyebek közt a felügyeleti rendszer megerősítésére épülő, szigorúbb banktőkeszabályokra, a piacok átláthatóságának növelésére, a banki kockázatvállalás ésszerűbbé tételének ösztönzésére szólnak. Minden banknak felügyelet alá kell tartoznia, nem lehet kivétel, hangoztatta Barroso.

Euro: nincs gyorsítás

A politikus a szerdai sajtótájékoztatón megerősítette, hogy Brüsszel egyelőre nem lát lehetőséget az euróövezeti csatlakozási kritériumok megváltoztatására. Több tagország a közös pénzhez való csatlakozás folyamatának felgyorsítását sürgeti, de aláhúzva azt is, hogy ezzel nem a feltételek lazítását kívánják elérni.

Barroso elismerte, hogy a múlt hét végi EU-csúcson szóba került az eurócsatlakozás gyorsítása. Hozzátette azonban, hogy mindenkinek meg kell értenie: a legfontosabb megőrizni az övezet stabilitását. A sajtóban már napvilágot láttak spekulációk az övezet stabilitásával kapcsolatban, emlékeztetett a bizottság elnöke.

A bizottsági elnök arról is beszélt, hogy az úgynevezett adóparadicsomok sem bújhatnak ki a szigorodó pénzügyi felügyelet alól. Az EU büntetéssel is sújthat majd bármilyen nemzetet, amely a pénzmosásra vagy adóelkerülésre vonatkozó információt tart vissza, hangoztatta.

3,5 millió munkahely van veszélyben?

A brüsszeli dokumentum foglalkozik a reálgazdaság és a foglalkoztatás kérdésével is. Egyebek közt arra int, hogy jövőre az átlagos munkanélküliség az unióban elérheti a 10 százalékot. Barroso szerint 3,5 millió munkahelyet fenyeget veszély a válság miatt.

Ez ellen a tagországoknak tenniük kell, például a munkaidő rendszerének ideiglenes átalakításával, a foglalkoztatói költségek átmeneti enyhítésével vagy az átképzési programok finanszírozásának növelésével, véli a brüsszeli bizottság.

Megismételte a bizottság annak fontosságát is, hogy a tagországok megállapodásra jussanak arról az 5 milliárd euróról, amelyet Brüsszel energiahálózat-összeköttetési és távközlési beruházásokra szán. Brüsszel erre eredetileg a tavaly el nem költött mezőgazdasági pénzek keretét fordította volna, de ezzel kapcsolatban több tagállamnak kifogásai voltak, és jogi akadály is mutatkozott.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo