Galambok a Monetáris Tanácsban: a devizahiteleseknek fájna

Jelentős negatív kockázattal járna - "paradox módon" főleg a kormány által megsegíteni szándékozott devizahitelesekre -, ha a magyar monetáris tanácsi tagok kinevezési rendjének tervezett módosítása nyomán az MNB alapállása enyhébbé válna - áll londoni felzárkózó piaci elemzők helyzetértékelésében.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege által a globális felzárkózó térség idei kilátásairól befektetőknek összeállított, hétfőn közzétett előrejelzés Magyarországgal foglalkozó fejezete szerint a kinevezési szabályok módosításának eredményeként esetleg enyhébbé váló magyar jegybanki politika - és az inflációs cél potenciális emelése - a hitelesség és az általános pénzügypolitikai keret szempontjából jelentene komoly kockázatot.

A ház londoni elemzői szerint az enyhébb kamatpolitikának és az inflációs cél esetleges emelésének "paradox" következménye lehet a forint olyan mértékű gyengülése,  hogy a devizahitelesekre ebből eredő negatív hatás messze meghaladná azt a könnyebbséget, amelyet a gazdaság számára jelentene például a jelenleginél 0,5-1,00 százalékponttal alacsonyabb jegybanki kamatszint. Ugyanezt a következtetést már más nagy londoni házak is levonták.


A jegybanki alapkamat alakulása az elmúlt évtizedben - forrás: MNB

Élénkíti a gazdaságot, rosszul jön a választóknak

Az Eurasia Group globális pénzügyi és politikai kockázatelemző csoport londoni szakértőinek nemrégiben kiadott tanulmánya szerint a magyar kormány célja a monetáris tanácsi tagok kinevezési rendjének tervezett módosításával az, hogy "galambokat", vagyis kamatcsökkentésre hajló alapállású tagokat "ültessen" a márciusban esedékessé váló váltás során a testületbe, "azzal az egyértelmű megbízatással, hogy csökkentsék a kamatokat". Az Eurasia szakértői szerint a monetáris enyhítés ugyan élénkítheti a gazdaságot, ám rosszul érintheti a választókat, a kamatcsökkentések következményeként várható forintgyengülés ugyanis emelni fogja a devizában eladósodott háztartások adósságszolgálati költségeit.

A Morgan Stanley citybeli szakértőinek hétfőn ismertetett új elemzése szerint azonban a kedvezőtlen piaci reakcióhoz még csak arra sincs szükség, hogy az új monetáris tanácsi tagok ténylegesen csökkentsék az alapkamatot, vagy kifejezetten megváltoztassák az inflációs célt. Elég lenne az is, ha csak az inflációs előrejelzéstől eltérve enyhe hangvételű retorikába kezdenének, függetlenül attól, hogy a makroszámok egyébként mit sugallnak. A piac ezt minden valószínűség szerint annak jeleként érzékelné, hogy az MNB  gyakorlatilag felhagyott az inflációkövetéssel, vagyis már nem elsődleges céljára összpontosít - áll az elemzésben.

A Morgan Stanley londoni szakelemzői szerint a márciusban esedékes kinevezések rendjének megváltoztatásával járó kockázatok a cég számára "aszimmetrikusnak tűnnek", vagyis az ortodoxiát nem követő pénzügypolitika valószínűleg nagyobb piaci eladási hullámot eredményezne, mint amekkora piaci árfolyamnyereséggel a pénzügypolitika folyamatossága járna.

"Ha kamatot kell emleni, nem szabad tétovázni"
Magyarország decemberi inflációs adatai megnövekedett inflációs kockázatokat jeleznek, és a Magyar Nemzeti Banknak nem szabad tétováznia, ismét kamatot kell emelnie, amennyiben azt szükségesnek látja - mondta Neményi Judit, a Monetáris Tanács tagja a Reuters hírügynökségnek adott interjúban hétfőn. A legutóbbi két kamatdöntéskor az emelés mellett szavazó tanácstag az interjúban elmondta: a január 24-én esedékes következő ülésen a kamat emelése melletti szavazásra hajlik, ám döntését befolyásolhatják még a kedden nyilvánosságra kerülő munkajövedelem statisztikák. Amennyiben további szigorításra van szükség a jegybanki inflációs cél teljesítéséhez, úgy nincs mód kivárásra - tette hozzá.
A jegybank egymást követő két alkalommal, novemberben és decemberben is 25 bázisponttal emelte a jegybanki alapkamatot. Jelenleg az alapkamat 5,75 százalékos szinten áll. Az elmúlt héten két tanácstag is, Csáki Csaba és Karvalits Ferenc is óvatosabb jegybanki szigorítási politika szükségessége mellett szólt. "A szigorítás nem drasztikus, de nagyon határozottnak kell lennie annak érdekében, hogy minél hamarabb kiküszöböljük az elsődleges inflációs pályától való pozitív eltérésre irányuló nyomást" - mondta Neményi Judit. "Úgy hiszem, az eddigi kamatlépések nem hoztak jelentős szigorítást a monetáris politikában, de nagyon hatásosak voltak abban az értelemben, hogy (...) megállították a korábbi negatív tendenciákat az ország kockázati megítélésében - tette hozzá.



 

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo