A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege által a globális felzárkózó térség idei kilátásairól befektetőknek összeállított, hétfőn közzétett előrejelzés Magyarországgal foglalkozó fejezete szerint a kinevezési szabályok módosításának eredményeként esetleg enyhébbé váló magyar jegybanki politika - és az inflációs cél potenciális emelése - a hitelesség és az általános pénzügypolitikai keret szempontjából jelentene komoly kockázatot.
A ház londoni elemzői szerint az enyhébb kamatpolitikának és az inflációs cél esetleges emelésének "paradox" következménye lehet a forint olyan mértékű gyengülése, hogy a devizahitelesekre ebből eredő negatív hatás messze meghaladná azt a könnyebbséget, amelyet a gazdaság számára jelentene például a jelenleginél 0,5-1,00 százalékponttal alacsonyabb jegybanki kamatszint. Ugyanezt a következtetést már más nagy londoni házak is levonták.
Élénkíti a gazdaságot, rosszul jön a választóknak
Az Eurasia Group globális pénzügyi és politikai kockázatelemző csoport londoni szakértőinek nemrégiben kiadott tanulmánya szerint a magyar kormány célja a monetáris tanácsi tagok kinevezési rendjének tervezett módosításával az, hogy "galambokat", vagyis kamatcsökkentésre hajló alapállású tagokat "ültessen" a márciusban esedékessé váló váltás során a testületbe, "azzal az egyértelmű megbízatással, hogy csökkentsék a kamatokat". Az Eurasia szakértői szerint a monetáris enyhítés ugyan élénkítheti a gazdaságot, ám rosszul érintheti a választókat, a kamatcsökkentések következményeként várható forintgyengülés ugyanis emelni fogja a devizában eladósodott háztartások adósságszolgálati költségeit.
A Morgan Stanley citybeli szakértőinek hétfőn ismertetett új elemzése szerint azonban a kedvezőtlen piaci reakcióhoz még csak arra sincs szükség, hogy az új monetáris tanácsi tagok ténylegesen csökkentsék az alapkamatot, vagy kifejezetten megváltoztassák az inflációs célt. Elég lenne az is, ha csak az inflációs előrejelzéstől eltérve enyhe hangvételű retorikába kezdenének, függetlenül attól, hogy a makroszámok egyébként mit sugallnak. A piac ezt minden valószínűség szerint annak jeleként érzékelné, hogy az MNB gyakorlatilag felhagyott az inflációkövetéssel, vagyis már nem elsődleges céljára összpontosít - áll az elemzésben.
A Morgan Stanley londoni szakelemzői szerint a márciusban esedékes kinevezések rendjének megváltoztatásával járó kockázatok a cég számára "aszimmetrikusnak tűnnek", vagyis az ortodoxiát nem követő pénzügypolitika valószínűleg nagyobb piaci eladási hullámot eredményezne, mint amekkora piaci árfolyamnyereséggel a pénzügypolitika folyamatossága járna.