Az idén a minimálbér 9 százalékos növekedésével az őstermelők személyi jövedelemadó fizetési kedvezményeihez kapcsolódó értékhatárok is emelkednek. Ez közel 390 ezer őstermelőt érint kedvezően – közölte az Agrárminisztérium (AM) szombaton az MTI-vel.
Az új értékhatárok alapján amennyiben az őstermelő a személyi jövedelemadó törvényben meghatározottak szerint átalányadózónak minősül és a 2025. évi tevékenységéből származó bevétele nem éri el az 1 millió 744 ezer 800 forintot, nem kell jövedelmet számolnia és adóbevallást sem kell benyújtania majd 2026-ban. Ha a bevétele ezt az összeget meghaladja, akkor a teljes bevételt figyelembe véve kell a jövedelmét meghatározni. Ha az éves bevétele meghaladja az 1 millió 744 ezer 800 forintot, de nem éri el a 17 millió 448 ezer forintot, jövedelmet kell számolnia, de nem kell adót fizetnie.
Abban az esetben, ha az éves bevétele a 17 millió 448 ezer forintot meghaladja, de a 34 millió 896 ezer forintot nem lépi át, az őstermelőnek jövedelmet kell számolnia, és az éves minimálbér felét meghaladó jövedelem után kell adót fizetnie. Átalányadózást az őstermelők családi gazdaságainak tagjai akkor alkalmazhatnak, ha a családi őstermelői tevékenység bevétele az adóévben nem haladja meg a tagok adóév utolsó napja szerinti létszáma és az éves minimálbér tízszerese szorzatának összegét, de legfeljebb az éves minimálbér negyvenszeresét, azaz 139 millió 584 ezer forintot.
A közlemény szerint adómentes marad a mezőgazdasági őstermelő által előállított méhészeti termékek előállításából származó jövedelem is, amennyiben nem haladja meg az éves minimálbér felét, azaz 1 744 800 forintot. Az átalányadózó méhészeti tevékenységet folytató őstermelő méhészeti termékekből származó jövedelme minden esetben adómentes. A nem méhészeti termékből származó jövedelem pedig csak az éves minimálbér feléig lehet adómentes.