Ehhez hozzájárult az év elején indult CSOK Plusz program korábbinál jóval magasabb maximális összege is. 2024 második negyedévében az államilag kamattámogatott hitelek aránya az újonnan szerződött lakáshiteleken belül 24 százalékot tett ki, míg egy évvel korábban ez az arány 20 százalék volt.
Könnyebben adnak a bankok kölcsönt
2024 júniusában a bankok átlagosan 6,4 százalékos kamattal (THM: 6,7 százalék) nyújtották a piaci alapú lakáshiteleket, az államilag kamattámogatott konstrukciókat is figyelembe véve pedig a teljes lakáshitelpiacon az ügyfelek által fizetendő átlagos kamat 5,6 százalékot tett ki. A második negyedévben szerződött piaci alapú lakáshitelek 96 százalékát nyújtották a bankok a 7,3 százalékos önkéntes THM-plafon alatti teljes hitelköltséggel.
A jegybank Hitelezési felmérésére adott válaszok alapján 2024 második negyedévében a pénzintézetek a lakáscélú és a fogyasztási hitelek esetében is lazítottak az árjellegű feltételeiken, vagyis olcsóbbak lettek a hitelek. Az év hátralévő részében pedig arra számítanak, hogy fedezetlen hitelek (például a személyi kölcsönök) iránt tovább fokozódik majd a kereslet, a lakáshiteleknél viszont már nem várnak további élénkülést.
Csak a nagyvállalatoknak kell a bankok pénze
A hitelintézetek nem-pénzügyi vállalatoknak nyújtott hitelállománya 313 milliárd forinttal bővült 2024 második negyedévében, ezzel az éves növekedés az előző negyedév végi 2,5 százalékról 3,9 százalékra gyorsult június végére. Előzetes adatok alapján a nagyvállalati szektor hitelállománya 9 százalékkal bővült, míg a kkv szektor hitelállománya stagnált. A hazai vállalati hitelállomány növekedési üteme európai uniós összehasonlításban a középmezőnyben helyezkedik el, és meghaladja a visegrádi országokban megfigyelt átlagos mértéket (1,7 százalék).