Ez a fellendülés abban az építőipari szegmensben fog bekövetkezni, amely Magyarországon a legtöbb mikro- kis- és közepes építőipari vállalkozásnak ad munkát. Azokról a néhány fős, olykor néhány 10 fős vállalkozásokról van szó, amelyek a lakásfelújítási, lakásépítési, esetleg a társasház építési piacon keresik a megrendeléseket.
„Az általános vélekedés szerint az ebben a körben dolgozó kivitelező cégeknek az utóbbi években teljesen le volt kötve a kapacitásuk, túlterheltek, nem álltak rendelkezésre, ez azonban 2023-ban és 2024-ben már erősen megváltozott. Ebből a szempontból az elmúlt 2 évben sokkal jobb volt építkezni, hiszen volt elegendő építőipari szakember, és ez a helyzet 2025-ben is fennmaradhat” – állítja Juhász Attila.
Tovább drágul az építőanyag
Az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának elnöke szerint a szakma nem számít érdemi építőanyag áremelkedésre, ennek mértéke az inflációval megegyező 5-10 százalék körül lehet. A gyártói oldalon még mindig jelentős kapacitás kihasználatlanság tapasztalható, amit az alacsony szinten maradó állami és vállalati megrendelések mellett a lakossági kereslet élénkülése sem fog olyan mértékben kompenzálni, hogy áruhiány alakulhasson ki. Ezzel párhuzamosan az építőanyag-kereskedelemben továbbra is erős marad az árverseny, amely egyre inkább az értékesítéshez kapcsolódó szolgáltatások területére helyeződik át. Az elnök szerint 2025-ben az építőanyagok széles skálája megfelelő minőségben és mennyiségben rendelkezésre fog állni, ellátási gondok nem várhatók.