2008 első negyedévében -35 ponton zárt a K&H KKV bizalmi index, azaz az előző negyedévi megtorpanás után mintegy 14 ponttal ismét pozitív irányba mozdult el - áll a K&H Csoport szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében. Az anyag szerint továbbra is erősen negatívak a várakozások a közterhekkel és a gazdaságpolitikával kapcsolatban, de az előző negyedévhez képest jelentős javulást figyelhetünk meg ezen a téren. A közterhekkel kapcsolatos várakozások az előző időszak -75 pontos értéke után -44 ponton zártak márciusban, míg a gazdaságpolitikáról szóló részindex 11 pontos javulást követően érte el a -42 pontos értéket. A legutóbbi parlamenti választások óta ez a legmagasabb érték ezen a két területen.
Még mindig a közterhek növekedésétől tartanak leginkább a kkv-k, de a drasztikus, 5 százalék feletti növekedésre számítók aránya jelentősen csökkent, és 2008 első három hónapjában nőtt azok aránya, akik változatlan terhekre vagy a terhek csökkenésére számítanak. A legnagyobb bizalom-javulás a 300-700 millió forint közötti nettó árbevételű cégek körében figyelhető meg, akik esetében a -12 pont kétéves csúcsérték.
Ezzel szemben a GKI konjunktúra-index szezonális hatásoktól megtisztított értéke márciusban kissé, mínusz 17,3 százalékról mínusz 19,5 százalékra csökkent. Az összeállítás szerint az üzleti szférán belül a korábban viszonylag optimista ipar és szolgáltató szektor várakozásai kissé romlottak, a pesszimistább építőipar és kereskedelem várakozásai viszont javultak.
Kétharmad bővülne
Az elkövetkezendő időszakban a vállalatok többsége, mintegy 69 százaléka tervez valamilyen beruházást - K&H felmérése szerint. A kereskedelmi szektorban (62 százalék) és a középvállalkozásoknál (63 százalék) figyelhető meg a legkisebb beruházási hajlandóság. A legnagyobb arányban továbbra is informatikai fejlesztésekre készülnek a kkv-k (38 százalék), ezt követi a gépekbe (34 százalék) és a gépjárművekbe (20 százalék) történő beruházás szükségessége.
A cégek innovációs, piacbővítési szándékai pozitív irányba változtak az elmúlt negyedévben. A versenyhelyzetből adódó innovációs kényszer hatására a kkv-k 64 százaléka tervez valamilyen lépést (profilváltást, termékfejlesztést vagy piacbővítést). Ez az arány a kereskedelemben a legnagyobb (69 százalék), és a mezőgazdaságban a legalacsonyabb (52 százalék).
A GKI szerint az építőiparban a rendelésállomány megítélése ugyan romlott, de a foglalkoztatási szándék valamelyest élénkült. Végeredményben az építőipari bizalmi index értéke február után márciusban is nőtt kissé. A kereskedelmi bizalmi index értéke 2008 januárjában jelentősen esett, majd február óta emelkedik. Márciusban az eladási pozíció megítélése és a rendelések várható alakulása javulást jelzett, de a készletek átlagos szintje nőtt.
A szolgáltató szféra bizalmi indexe márciusban csökkent. Az elmúlt három hónapban tapasztalható üzletmenet megítélése lényegében nem változott, a foglalkoztatott létszámra és a forgalomra vonatkozó szolgáltatói várakozások viszont romlottak az előző hónaphoz képest.
Növekvő hitelkamat és áremelés
A legnagyobb romlás a részindexek közül a monetáris politika területén mutatkozott - állapítja meg a K&H. Szerintük az ipari vállalkozások számítanak leginkább arra, hogy tovább gyengül a forint (55 százalék vár pénzromlást), míg a kereskedelmi cégek a legoptimistábbak ezen a téren (12 százalékuk gondolja úgy, hogy erősödni fog a forint). A vártnál kisebb mértékben csökkenő infláció, valamint az egész világon jellemző forráshiányos helyzet miatt a vállalkozások továbbra is növekvő hitelkamatokra számítanak (az előző időszakban mért 43 százalékhoz képest a vezetők 50 százaléka várja a vállalati hitelkamatok rátájának növekedését).
A GKI szerint az áremelési szándék az iparban, a kereskedelemben és a szolgáltatók körében is mérséklődött, az építőiparban viszont februárhoz képest erősödött, és az egy évvel ezelőttihez hasonló szintű lett. Erősödtek a fogyasztók inflációs várakozásai is. A magyar gazdaság kilátásainak megítélése az iparban és a kereskedelemben nem változott, az építőiparban javult, a szolgáltató szektorban és különösen a fogyasztók körében viszont romlott.
Jöhetnek az uniós források
A K&H által megkérdezett cégek 48 százaléka tartja reálisnak, hogy EU-s támogatásokhoz jusson hozzá. A mezőgazdaságban működő vállalatok továbbra is kiemelkedően bizakodóak e téren, 78 százalékuk tartja elképzelhetőnek a pályázati sikert.
Ezen a téren a nagyobb vállalkozások optimistábbak, a kereskedelmi és szolgáltató cégek viszont pesszimistábbak az átlagnál. Ennek oka talán az önerő hiányában és a gyakorlatlanságban keresendő, így számukra fokozottan fontosak a kiegészítő források. Érdekes, hogy a vállalkozások közül többen tartják reálisnak a pályázati pénzekhez való hozzájutást, mint ahányan egyáltalán találkoztak a számukra releváns pályázati lehetőséggel.