Fejenként 2300 fontba is kerülhet a skótoknak a Brexit

A skót kormány szerint milliárdokba kerülne a skót gazdaságnak a kemény Brexit, vagyis az, ha Nagy-Britannia megállapodás nélkül lépne ki az Európai Unióból. A számítások szerint ez a forgatókönyv fejenként 2300 fontba kerülne minden skótnak.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A skót kormány hétfőn közzétett 58 oldalas tanulmánya több forgatókönyv-változatra tartalmaz gazdasági számításokat. A legkedvezőtlenebb szerint, amely a kemény Brexit következményeit modellezi, 2030-ra a skót hazai össztermék (GDP) értéke 8,5 százalékkal maradna el attól a szinttől, amelyet a skót gazdaság folytatódó EU-tagság esetén abban az évben elérhetne.

Ez a forgatókönyv azt feltételezi, hogy Nagy-Britannia és az EU kereskedelmére a brit EU-tagság megszűnése után a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályrendszere lép életbe, ami vámok, illetve nem vámjellegű egyéb akadályok megjelenését jelentené. A skót kormány tanulmánya szerint e forgatókönyv esetén 12,7 milliárd font (több mint 4400 milliárd forint) veszteség érné a skót gazdaságot 2030-ig. Ez annyi, mintha minden skót évente 2300 font jövedelemtől esne el a következő tizenkét évben - áll a tanulmányban. (Ez a forgatókönyv Angliának félmillió munkahelybe kerülhet!)

Kép: Pixabay

A skót kormány elemzése külön kitér a Skóciában dolgozó külföldi EU-munkavállalókra, annak kapcsán, hogy a brit kormány az Európai Unió egységes belső piacáról is ki akar vonulni. London ugyanis nem kívánja tartani magát az unión belüli szabad munkaerő-áramlás kötelméhez, márpedig az egységes belső piaci tagság egyik feltétele ez.

A skót kormány számításai szerint a Skóciában dolgozó külföldi EU-állampolgárok egyenként átlagosan 34 400 fonttal, együtt összesen 4,42 milliárd fonttal járulnak hozzá az éves skót GDP-értékhez, és mindegyikük átlagosan 10 400 font éves többletbevételhez juttatja a skót költségvetést. A skót kormány már korábban is jelezte, hogy mindenképpen marasztalni szeretné a Skóciában dolgozó külföldi EU-munkavállalókat.

Ezt az egész Brexitet újra kellene gondolni
Nagy-Britannia kilépésével az Európai Unióból mindenki veszít. A Goldmann Sachs vezére erre hívta fel a figyelmet, amikor felszólította a döntéshozókat, hogy írjanak ki egy újabb népszavazást.
Nicola Sturgeon skót miniszterelnök nemrégiben bejelentette, hogy ha a brit kormány térítéshez köti a külföldi EU-állampolgárok nagy-britanniai tartózkodási jogának garantálását a brit EU-tagság megszűnése után, a skót kormány ezt a költséget kifizeti a skót közszolgáltatási szektorban, például az állami egészségügyben dolgozó uniós munkavállalóknak.

A brit kormány tervei szerint a külföldi EU-munkavállalók tartós nagy-britanniai letelepedésére szóló engedély nem kerül majd többe a brit útlevelek kiállításáért felszámolt illetéknél. A brit útlevélért jelenleg 72,50 fontot (26 ezer forintot) kell fizetni. A skót kormány néhány hete külön statisztikai tanulmányt tett közzé a Skóciában dolgozó uniós munkavállalókról. Ebben kimutatta, hogy az elmúlt tizenkét hónapban átlagosan 209 ezer külföldi EU-állampolgár élt Skóciában. Többségük, 59,3 százalékuk az Európai Unióba 2004-ben felvett közép- és kelet-európai országokból, köztük Magyarországról érkezett.

A Skóciában élő 16 év feletti külföldi EU-állampolgárok közül 128 400 állt alkalmazásban. Ők adták a teljes skót munkaerő 5 százalékát, és körükben 76,8 százalék volt a foglalkoztatottsági ráta, vagyis meghaladta a munkaképes korú teljes skót lakosságra vetített 73,3 százalékos átlagot. A közép- és kelet-európai EU-állampolgárok skóciai foglalkoztatottsági rátája még magasabb, 82,4 százalékos, a régebbi EU-tagországokból Skóciába áttelepült munkavállalóké ugyanakkor csak 70,7 százalék volt az elmúlt egy évben.

A brit EU-tagságról 2016 júniusában tartott népszavazáson országos átlagban a résztvevők 51,9 százaléka a kilépésre, a skótok 62 százaléka viszont a bennmaradásra voksolt.

20 milliárd fontba fájhat a Brexit a brit feldolgozóiparnak
Az Egyesült Királyság technológiai, egészségügyi és járműipara, illetve a fogyasztási cikkek gyártása számára évi közel 17 milliárd angol font (mintegy 6 ezermilliárd forint) veszteséget jelenthet az EU-ba irányuló export csökkenése a Brexitet követően – derül ki a Baker McKenzie ügyvédi iroda és az Oxford Economics tanulmányából. A szigetország feldolgozóiparának mintegy 60 százalékkal kellene növelnie a nem uniós piacokra érkező exportját annak érdekében, hogy egy esetleges „kemény Brexit” esetén ellensúlyozza az unió felé irányuló kivitel visszaesését.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo