Ezért váltott irányt a kormány

2012 első öt hónapjában az előző év azonos időszakához képest összességében 3,7%-kal csökkent a reálkereset a nemzetgazdaságban, a létszám csökkenése miatt a reálkereset-tömeg (vásárlóerő) pedig 4,4%-kal esett vissza. Közfoglalkoztatottak nélkül számítva 2,3, illetve 4%-os csökkenés ment végbe.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A legnagyobb visszaesés a költségvetési szektorban következett be a kompenzációs rendszer fenntartása ellenére (ez azt célozta, hogy 2012-ben senkinek se csökkenjen a havi nettó jövedelme), a reálkeresetek ebben a körben - közfoglalkoztatottak nélkül számítva - 4,4%-kal, míg a reálkereset-tömeg 6,8%-kal csökkent. A versenyszférában annak ellenére, hogy a cégek többsége arra törekedett, hogy az alapbérekben igyekezzen kompenzálni munkavállalóinál az adójóváírás megszüntetése és a járulékemelés okozta negatív hatásokat, a reálkereset 1,6%-kal, a reálkereset-tömeg 3,2%-kal csökkent a január-május időszakban - áll a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb elemzésében.

Az eltartottak után járó adókedvezmény 2011-ről 2012-re nem változott, igaz, az adójóváírás megszüntetése miatt az igénybe vett összeg kismértékben növekedett. A gyermekes munkavállalóknál gyermekszámtól függően 2,2-3,4% közötti reálkereset csökkenés következett be az első negyedévben, míg a gyermektelenek (illetve 18 év feletti gyermekkel rendelkezők) az átlagnál is rosszabbul jártak. 15 hónap összevetésében a gyermektelen munkavállalók egyértelműen vesztesek, s lassan az 1 gyermekesek is a vesztesek közé kerülnek.

A létszámadatok arról tanúskodnak, hogy a cégek jelentős része csak létszámcsökkentéssel, illetve a részmunkaidős foglalkoztatás arányának növelésével volt képes az előírt béremelésre. Az év első öt hónapjában éves összehasonlításban 29,5 ezer fővel (1,6%-kal) csökkent a versenyszféra alkalmazotti létszáma. A szektor teljes munkaidőben foglalkoztatottainak száma 41,2 ezer fővel (2,5%-kal) esett vissza, ezzel párhuzamosan a részmunkaidősöké kb. 11 ezerrel (5,5%-kal) nőtt. Közfoglalkoztatottak nélkül a költségvetési szektorban is karcsúsítás ment végbe, 16,4 ezer fővel csökkent az állomány. A non-profit szektor kismértékű létszámbővülésével együtt is 44,7 ezerrel (1,7%-kal) dolgoztak kevesebben a nemzetgazdaságban az év első öt hónapjában, mint tavaly ugyanekkor.

Mindezek miatt fordult a kormány érdeklődése a munkahelyteremtésről a munkahelyek megtartása felé (Munkahelyvédelmi Akcióterv). Ugyanakkor további problémát jelent az, hogy az idei bérkompenzáció költségeinek jelentős részét a vállalkozások 2012-ben elszámolhatták, míg 2013-ben már csak ennek a fele lesz elszámolható. Így a TB járulék mérséklése és a kisvállalati adó leginkább arra lesz elegendő, hogy a jövőre vonatkozó tehernövekedést mérsékelje a vállalkozásoknál. (Ugyanakkor a közszférában 2013 szeptemberétől jelentős létszám csökkentés várható az átalakuló szakképzés és az általános iskolai felső tagozatokra vonatkozó új szabályok miatt.)

Május végéig 4,4%-kal romlott a keresetek vásárlóereje (2006 óta már közel 10%-kal), s nem látszik olyan intézkedéstervezet, mely e hatást képes volna enyhíteni. Látható, hogy a vásárlóerő csökkenése már a kivételezettnek gondolt 3 és többgyermekeseket is elérte.

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo