A gazdasági környezetet a továbbra is magas, de immár csökkenő infláció határozza meg, ami a vállalkozások számára az alapanyagárak emelkedését eredményezte. A magasabb kamatok a beruházásokat és a fogyasztást egyaránt visszafogják. Ebben a helyzetben a startupok egyre nehezebben tudnak új tőkét bevonni, ezért különösen fontos a meglévő tőke körültekintő felhasználása – vagyis annak megőrzése, illetve lehetőség szerint növelése. Hiszen csak így biztosíthatók a forradalmi újítást jelentő termékek vagy szolgáltatások fejlesztéséhez és az ügyfélkör növeléséhez szükséges eszközök.
A pénzügyi vezetőknek tehát felül kell vizsgálni pénzkezelési stratégiájukat, hogy az megfeleljen a mai realitásoknak. Mivel az új tőke bevonása egyre nehezebbé vált, az első számú prioritás a működő tőkében lekötött pénz minél nagyobb részének felszabadítása, amellyel így aztán a pénzpiacon lehet hozamot termelni. Ezzel jelentősen növelhetők a vállalkozás pénzügyi tartalékai.
A pénz megőrzése fontosabb, mint a kockázatos hozam maximalizálás
Warren Buffett híres aforizmája szerint a dagály elvonultával kiderül, ki úszott meztelenül. A magas kamatok pedig hasonlóképpen partra vetik a fenntarthatatlan üzleti modelleket. Most, amikor az olcsó pénz időszakában láthatatlanul felépülő kockázatok kezdenek realizálódni, érdemes befektetni a pénzt, és a tőke megőrzését a hozamok elé helyezni. A pénz megőrzésekor a kockázat csökkentésének leghatékonyabb módszere, ha egyáltalán nem vállalunk kockázatot. Ha pedig a kockázatvállalás elkerülhetetlen, a modern portfólióelmélet és a józan paraszti ész is azt diktálja, hogy nem szabad mindent egy lapra feltenni- más szóval érdemes diverzifikációval csökkenteni a kockázatokat.