Ez még nem a gödör alja

Az építőipar újabb nagy zuhanásáról számolt be a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A hét éve súlyos válságban lévő ágazatban egyelőre úgy tűnik, hogy a negatív trend mérséklődésében sem igazán lehet bízni, bár a szerződésállomány némiképp emelkedett az esztendő hatodik hónapjában az egy évvel korábbi adatokhoz képest. A helyzet romlása a kis- és közepes vállalkozások számára különösen kedvezőtlen.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A májusi 15,2 százalék után 2012 júniusában az építőipari termelés volumene kiigazítatlan adatok szerint és munkanaptényezővel kiigazítva is 11,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Szezonálisan kiigazítva a termelés az előző havinál 0,5 százalékkal alacsonyabb volt. Az év első hat hónapjában a termelés 10,1 százalékkal esett vissza 2011 azonos időszakához képest.


Az építőipar termelési volumenindexe, 2005 = 100,0

Júniusban mindkét építményfőcsoport termelése kisebb volt az előző évinél: az épületek építése 12,1, míg az egyéb építmények építése 10,3 százalékkal. Szezonálisan kiigazított indexek alapján az épületek építésének teljesítménye 1,4 százalékkal, az egyéb építményeké 1,2 százalékkal csökkent az előző havihoz képest.

Az építőipari termelés trendje építményfőcsoportonként, 2005 = 100,0
Az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése - ami az épületépítési projekt szervezését és az épületek szerkezetépítését tartalmazza - 21,8 százalékkal esett vissza. Az egyéb építmények ágazat termelése 6,1 százalékkal alacsonyabb volt, mint egy évvel korábban. Az építőipari termelés mintegy kétötödét adó speciális szaképítés ágazat termelése 8,2 százalékkal maradt el 2011 azonos időszakáétól.

Az ipari és kommunális beruházások húznak

A 2012 júniusában kötött új szerződések volumene 14,0 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőttit. Az épületek építésére kötött szerződések volumene 11,6 százalékkal, míg az egyéb építmények építésére kötötteké 16,1 százalékkal nőtt a 2011. júniusihoz viszonyítva. A növekedést az épületeknél ipari és mezőgazdasági épületekre, az egyéb építmények esetén kommunális beruházásokra, vasút- és útfelújításra kötött szerződések eredményezték.

Emelkedtek a termelői árak
Az építőipar termelői árai 2012. II. negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 1,9 százalékkal emelkedtek. Az épületek építése ágazatban 0,7, az egyéb építmények építése ágazatban 2,1, a legnagyobb súlyú, speciális szaképítés ágazatban pedig 2,5 százalékkal nőttek az árak. Az egyes építményalcsoportokban az áremelkedés 1,6 és 3,5 százalék között szóródott. Az előző negyedévinél az építőipar árai 0,2 százalékkal voltak magasabbak.

Az építőipari vállalkozások 2012. június végi szerződésállományának volumene 5,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Ezen belül a két építményfőcsoport adata ellentétesen alakult, az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 18,1 százalékkal kisebb, az egyéb építményeké 20,4 százalékkal magasabb volt, mint 2011. június végén.

Kiszorulnak a kkv-k az építőiparból

Az ágazat elmélyülő problémái a kis- és közepes vállalkozásokat (kkv-kat) különösen kedvezőtlenül érinti. „Magyarországon 400-500 ezer ember megélhetése függ  az építőipari szektortól, vagy hozzá kapcsoló szektorok teljesítményétől és a kilátások elég sötétek"  - mondta a Piac&Profitnak Böröczffy István az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének (ÉVOSZ) alelnöke a KSH június végi lakásépítési statisztikáját értékelve.  Eszerint 2012 első félévében 4463 új lakás épült, azaz húsz százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott lakásépítési engedélyek száma 4888 volt, ami 17 százalékos csökkenést jelent 2011 első félévéhez képest. Az építtetők körében folytatódott a vállalkozói szektor visszaszorulása, így a vállalkozások részesedése már az egyharmadot sem éri el az újlakás-beruházásokból.

A kilábalásra még várni kell

Változásra a piaci szereplők egyelőre nem számítanak. A CEEC Research a KPMG magyarországi irodájával együttműködve 100 építőipari vállalat megkérdezésével készített felmérés szerint a szektor 7,8 százalékos csökkenést vár 2012-re. A jövő évre vonatkozó becslések pedig nagyon óvatosak: 10 százalék nem tudja előrejelezni az ágazat teljesítményének alakulását, a válaszadók közel fele szerint további hanyatlás várható. Összességében a felmérésben résztvevők az iparág 2,2 százalékos csökkenésére számítanak a 2013-as évre.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo