A cég hangsúlyozta, hogy a globális inflációs hullám alaposan átrendezte az idei listát - a szankciók által hajtott infláció miatt Moszkva például többtucatnyi hellyel került magasabbra - , de az EIU várakozása szerint jövőre jelentősen enyhül a drágulási ütem.
Az EIU kétszáznál több termékcsoportból összerakott áru- és szolgáltatáskosár négyszáz egyedi termékének helyi átlagárát számította ki, és ennek alapján állította össze éves listáját a világ 172 nagyvárosának dollárban számolt megélhetési költségeiről.
Tavaly 173 város szerepelt a listán, de a háborús helyzet miatt Ukrajna fővárosa, Kijev az idén nem került be a felmérésbe.
Az összehasonlítás alapja 100-as megélhetési mutatóval hagyományosan New York.
A közép-európai EU-fővárosok - Budapest, Prága, Varsó - az idén sem szerepelnek a felső tízes mezőnyben.
Az idei listán Szingapúr és - most első ízben - New York került holtversenyben az első helyre, egyaránt éppen 100-as költségindexszel.
Tavaly Tel-Aviv volt a világ legdrágább városa az EIU számítási módszertana szerint, és így a 2021-es WCOL-lista élére került. Az izraeli nagyváros azonban New York és Szingapúr jelentős drágulása miatt az idén a harmadik helyre csúszott vissza, de csak épphogy: a New York-i 100-as alapindexhez mért költségmutatója jelenleg 99.
A felső tízes mezőnyön belül Hongkong és Los Angeles holtversenyben a negyedik, egyaránt 98-as WCOL-indexszel, utánuk Zürich (94), Genf (91), San Francisco (85), Párizs (84), Koppenhága (83) és Sydney (ugyancsak 83) következik.