Az Egyesült Királyság kormánya ma bocsátja parlamenti szavazásra Theresa May brit kormányfő megállapodás-tervezetét a Brexitről. Sokan bíznak benne, hogy az alsóházi képviselők döntése alapján végre választ kaphatunk arra a közvéleményt hónapok óta izgalomban tartó kérdésre, hogy az Egyesült Királyság milyen módon távozik az Európai Unióból – a közel kétéves egyeztetési folyamat eredményeképpen létrejött megállapodás elfogadásával, azaz „rendezett Brexittel”; vagy a tervezet elutasítása esetén jöhet a „hard Brexit”, az ugrás az ismeretlenbe.
Az egyszerűbb út persze az lenne, ha a képviselők elfogadnák a Theresa May által eléjük tárt megállapodás-tervezetet, megteremtve a feltételeket a helyzet rendezésére. Ennek megvalósulása megnyugvást hozna a font piacán, erősödne a brit deviza, a bizonytalansági szcenáriók, gazdasági félelmek kicsit végre kiárazódnának és optimistábbá válnának a pénzpiaci szereplők. Igaz, a brit belpolitikában még ez a kevésbé valószínű, megnyugtató megoldás sem simítaná el az észak-írországi határral kapcsolatos feszültségeket, és az EU-ban maradni kívánó Skóciával szembeni ellentéteket, ami könnyen új löketet adhat a szeparatista mozgalmaknak.
Valószínűbb azonban, hogy a megállapodás-tervezet ellen szavaz a brit parlament többsége. Legalábbis a
Noha ezzel a verzióval már régóta számol a piac, mégis erősödő bizonytalanságot eredményezhet a gazdasági hangulatban, a határral, teherforgalommal és légiforgalommal kapcsolatos bizonytalanságról szóló hírek egymást fogják érni, és mindez biztosan a font gyengülését fogja eredményezni.
A helyzet sem így, sem úgy nem ideális az Egyesült Királyság számára - a brit politika olyan csapdahelyzetbe hozta magát, amiből úgy tűnik, nem tud szerencsésen kivergődni. Azonban látnunk kell azt is, hogy egy elhúzódó rendezetlen helyzet, azaz a hard Brexit egyik félnek sem áll érdekében. Ugyan nagyobb törést jelentene az Egyesült Királyság számára, de az Európai Uniónak is komoly károkat okozna a rendezetlen kilépés, ezért Brüsszel várhatóan egy nemleges parlamenti szavazás esetén is a helyzet megoldására fog törekedni, igyekezve elkerülni a nemzetközi bizonytalanság eluralkodását. Erre utaló jelként értelmezhetjük Sebastian Kurz osztrák kancellár megjegyzéseit is a megállapodás nélküli kilépés elkerülésének fontosságáról. A politika éles kanyarváltásai ellenére a hard Brexit esélye még mindig olyan csekélynek tűnik, hogy a piac nem árazza be az ehhez tartozó kockázatokat.
Ugyancsak erre utal Theresa May hétfőn reggel kiszivárogtatott beszédének tervezete. Eszerint a brit
Különleges pillanatban vagyunk most: egy bonyolult patthelyzetté eszkalálódó diplomáciai és politikai játszma végjátékát látjuk, a kérdés már csak az, hogy a brexit ügyében egymással szemben haladó britek vagy az EU lesz az, amely az utolsó pillanatban elhúzza a kormányt másik elől.
A legvalószínűbb forgatókönyv szerint a britek leszavazzák az uniós megállapodás tervezetét. Ugyanakkor mivel az EU el akarja kerülni a rendezetlen Brexitet, időt fog adni az angoloknak a soraik rendezésére. A parlamenti szavazás kudarca esetén Theresa May kormányfő helyzete valószínűleg tarthatatlanná válik, de a lemondása esetén az EU vezetői várhatóan meg akarják majd várni az új brit választások kiírását és lebonyolítását. Könnyen meglehet tehát, hogy az ügy tovább halasztódik, és hiába gondoltuk, igazából mégsem kerül pont a Brexit-kérdés végére.
Rossz hír ez a gyors megoldásban reménykedőknek, de jó hír abból a szempontból, hogy amennyiben a feleknek a megannyi irányváltás ellenére végül sikerül megegyezni, drámai gazdasági reakciók legfeljebb az Egyesült Királyságon belül várhatók, így komoly piaci kockázattal a csatorna túloldalán nem számolnak a gazdasági szereplők. Így a feltörekvő piacokon, köztük Magyarországon sem kell egyelőre arra készülnünk, hogy a brit helyzet következtében felborulna a viszonylagos nyugalom, és erős kilengések történnének a font-forint devizapárnál.