Számos nagy és gazdag régió, köztük az Egyesült Államok és Európa az átlagos éves megújuló kapacitásnövekedés alatt teljesít. A Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség (IRENA) legfrissebb adatai szerint 2000 és 2023 között a globális megújuló kapacitás 0,8-ról 3,9 TW-ra nőtt. A fejlődés éllovasa Kína, amely 1,4 TW plusszal járult hozzá a növekedéshez, többel, mint Afrika, Európa és Észak-Amerika együttvéve. A megújuló energiák közé tartozik a nap-, szél-, víz- (kivéve a szivattyús tárolás), a bioenergia, a geotermikus és a tengeri energia.
Az Egyesült Államokban a kapacitásnövekedés valamivel gyorsabb volt, mint Európában, de sokkal lassabb, mint Kínában. Az Egyesült Államok megújuló energiaforrásainak növekedése azonban várhatóan felgyorsul az inflációcsökkentési törvény közelmúltbeli elfogadása miatt.
Összességében Ázsia mutatta a legnagyobb regionális növekedést. Érdemes megjegyezni, hogy Kanada jelentősen rosszabbul teljesít, mint a fejlett világ többi része. 2000 és 2023 között az ország megújuló kapacitása mindössze 57 százalékkal nőtt.
Trendek a fejlődő gazdaságokban
Afrika megújuló kapacitása 184 százalékkal nőtt 2000 óta, a CAGR 4 százalékos. India ma már a bolygó legnépesebb országa és megújuló kapacitása is gyorsan növekszik. 2000 és 2023 között 604 százalékkal, azaz 8 százalékos CAGR-rel nőtt.
Fontos, hogy az energiakapacitás nem mindig egyenlő az energiatermeléssel. Ez különösen igaz az időszakos energiaforrásokra, mint például a nap- és szélenergia.