Észak-Koreát is bejárja a kapitalizmus kísértete

Bár Észak-Koreában csaknem az élet minden területét az állam irányítja, ide is kezd begyűrűzni a piacgazdaság. Az emberek egyre többet költenek magánpiacokon, amelyek rengeteg adóbevételt hoznak a rezsimnek.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A washingtoni Center for Strategic and International Studies (CSIS) adatai szerint a világ legelzártabb országában 436 államilag engedélyezett magánpiac található. Ezek a jelentés szerint mintegy 57 millió dollárnyi adóbevételt termelnek. A jelentést számos forrás alapján állították össze, felhasználtak többek között műholdfelvételeket, interjúkat készítettek helyiekkel és menekültekkel.

Külföldi befektetőkkel stabilizálhatja a hatalmát Kim Dzsongun
Szabadpiaci zónák megnyitása, déli befektetők és nyugati turisták Észak-Koreába csábítása lehet Kim Dzsongun célja. Ugyanakkor a külföld évtizedes démonizálása miatt a diktatúra nem engedhet meg egy Kínához hasonló nyitást, és az atomfegyverek leszerelése sem áll szándékában.
A CSIS szerint az első piacokat 2002-ben indították el. A folyamat részben hasonlított a kínai gazdasági reformokhoz, vagyis kísérleti jelleggel, kis léptékekben és lokálisan engedélyezték a magángazdaságot. Részben viszont alulról jött a kezdeményezés: egyszerű állampolgárok egyszerűen a túlélésért kereskedtek a feketepiacon, amit bizonyos esetekben engedélyezett az állam.

A CSIS által megkérdezett észak-koreaiak azt mondták, nagyban megkönnyítették az életüket a privát üzletek, sokan csaknem minden szükséges terméket innen szereznek be. Kim Dzsongun 2011-es hatalomra kerülése óta az állami propaganda is azt hangsúlyozza, hogy a vezér megreformálja a gazdaságot. Dél-koreai források szerint 2010 óta a magánkézben levő üzletek száma megduplázódott, és már az emberek 40 százaléka vásárolt vagy adott el árut a piacon. A kereskedelemből befolyó összegek (forgalmi adók, üzlettulajdonosok bérleti díjai) fontos bevételi forrást jelentettek a Kim-rezsimnek, különösen az atomprogramok miatt kiszabott szankciók után. Tulajdonképpen a magánkereskedelem engedélyezése egyfajta kényszer is volt: korábban az állam bevételei főleg nyersanyagok és ipari termékek exportjából származtak. Ezek fő felvevőpiaca Kína volt, azonban az atomprogram miatt ők is megszüntették több exportcikk felvásárlását. Ezt részben pótolta a magánvállalkozók által folytatott, fogyasztási javakkal való kereskedelem.

A CSIS szerint ugyanakkor a belső piac növekedése alá is áshatja a Kim-dinasztia uralmát. Mint írják, kialakulóban van egy „lappangó civil társadalom”, az emberek egyre kevésbé függnek az államtól, miközben nagyobb számban férnek hozzá az információs technológiákhoz, információkat osztanak meg egymással az országról és a külvilágról.

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo