Támogatás a vállakozásoknak
A kormány a 2025-ös költségvetésben jelentős mértékű beruházásokról döntött. Ennek célja a gazdaság dinamizálása és a munkahelyteremtés. A következő évben több száz beruházás indul, folyamatban van, vagy átadásra kerül, többek között a közlekedési infrastruktúra, az oktatás és az egészségügy területén.
Egészen pontosan 2025-ben több mint 300 új beruházás indul, melyek összköltsége meghaladja a 8100 milliárd forintot. Ebből a 2025-ös évre eső rész 480 milliárd forint.
A 2025-ös költségvetésben több az ún. diszkrecionális eszköz, amely eseti beavatkozást jelent a gazdaság, egészen pontosan a fiskális politikai területén. Az elméleti megfontolásokat tekintve ezek a közmunkát, az állami foglalkoztatási programokat, az eseti kifizetéseket vagy az adókulcsok változtatását jelenti. Jelen esetben diszkrecionális intézkedésnek számít a munkáshitel, vagy éppen a Demján Sándor Program, melyektől kimondottan nagy gazdsaságösztönzést vár a kormányzat.
Utóbbi azért is fontos, mert például a külső kereslet kiábrándítóan gyenge teljesítménye, nemcsak az ipari termelésre és az exportra nyomta rá a bélyegét, de a beruházási intenzitásra is negatív hatást gyakorolt. A kkv-k a negatív kilátások miatt nem akartak beruházni, ráadásul a költségvetési hiány szem előtt tartása miatt a kormányzat is visszafogta a beruházásait. Minden adott volt tehát a negatív beruházási percepciókhoz, ennek pedig 2024-ben az lett a következménye, hogy a bruttó állóeszköz-felhalmozás 10 százalékot is meghaladó mértékben csökkenhet. Az 1410 milliárd forintos ösztönzéstől legalább azt várhatjuk, hogy ez a tendencia megfordul, és nem lesz visszaesés a beruházások tekintetében. A tőkejuttatások ráadásul célzottan érkeznek, így a vállalkozások előreléphetnek technológiai és termelékenységi téren is, és megteremtődik a lehetősége a béremeléseknek is.