Erős gazdaságösztönző elemekkel készült a 2025-ös költségvetés

A gazdaságpolitika megismerése felé tett első lépés mindig a költségvetés kiadási oldalának szemügyre vételével kezdődik. Az egyes kiadási tételekből látható, hogy mely területek a kiemeltek, ráadásul idősoros vizsgálatkor még az is megállapítható, hogyan és milyen hatások miatt történtek módosítások a prioritások között. Az egymást követő Orbán-kormányok esetében voltak egyszeri intézkedések mind a bevételi, mind pedig a kiadási oldalon, azonban tartós elem maradt a családpolitika, a rezsicsökkentés, vagy éppen a munkát terhelő adók mérséklése. Az Oeconomus gazdaságkutató arra vállalkozik, hogy a 2025-ös költségvetés kapcsán tegyen néhány észrevételt.

Lendület a fogyasztásnak

A magánfogyasztástól azonban kimondottan sokat vár a kormányzat. 2024-ben az első három negyedévben éves alapon több mint 4 százalékos volt már a növekedés, mindez pedig leginkább a jelentős reálbér-emelkedésnek betudható, ugyanakkor a háztartások tényleges fogyasztása és a végső fogyasztás ennél kisebb mértékben nőtt. 2025-ben további reálbér-emelkedés várható, hiszen a minimálbér 9 százalékkal, a garantált bérminimum 7 százalékkal nő, miközben az infláció éves átlagban várhatóan 3-4 százalék között lehet majd. 

Az MNB szerint a családi adókedvezmény emelésének összegét az érintett háztartások több mint 50 százaléka elköltené, az önkéntes nyugdíjpénztárból való adómentes pénzfelvétel lehetősége pedig biztosan élénkítő hatású lesz. Az MNB érvelése szerint a pénztártagok 15 százaléka teljesen, 10 százaléka részlegesen felbontaná a megtakarítását. Másrészről pedig a jegybank arra mutat rá, hogy a 2024-es harmadik negyedéves lakossági megtakarítási felmérések szerint a kormányzati intézkedések a fogyasztást tovább ösztönözhetik.

Nem mellékes körülmény, hogy 2025-ben az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) nagyjából 1700 milliárd forint környékén mozgó kamatot fizet a lakosságnak, és a korábban hivatkozott MNB-s felmérés szerint a teljes kifizetés nagyjából egyharmada kerülhet elfogyasztásra. Lényeges szempont még továbbá, hogy a lakosság körében a hitelfelvételi kedv is javulni látszik. A nominális és reálbér-növekedés egy része ugyanakkor a megtakarításokat növelheti. Ezzel szemben állhat viszont az a tény, hogy a nominális bérek emelkedése, a nagyobb fogyasztás hajlandóssággal rendelkező, alacsonyabb jövedelműeket hozza leginkább helyzetbe. Ezen tényezőket figyelembe véve a 9 és 7 százalékos nomimális bérnövekedés és a 3-4 százalék környékén mozgó inflációs mutatói metszetében várható 4-5 százalékos reálbér növekedés a fogyasztási dinamikát biztosan tovább gyorsítja. 

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo